Naujienų srautas

Pasaulyje2017.03.31 09:35

JAV senatoriai reiškia susirūpinimą dėl Rusijos kišimosi į rinkimus

BNS 2017.03.31 09:35

JAV senatoriai perspėjo apie „precedento neturinčią“ Rusijos grėsmę Amerikos ir Europos demokratinėms institucijoms, ketvirtadienį pradėję pirmą viešą posėdį dėl Maskvos kišimosi į 2016-ųjų prezidento rinkimus.

Pagrindiniam Atstovų Rūmų tyrimui atsidūrus politinėje aklavietėje, iniciatyvą perėmė Senato žvalgybos komitetas, tiriantis, kaip Rusija galėjo kištis į rinkimus ir sudaryti palankias sąlygas respublikono Donaldo Trumpo pergalei.

Posėdžiai prasidėjo akademinių ekspertų liudijimais apie Rusijos politinio kišimosi istoriją. Iš viso per komiteto posėdžius bus išklausyta per 20 liudytojų.

Liudytojų sąraše yra aukšto rango pareigūnai iš D. Trumpo kampanijos komandos, įtariami kampanijos metu palaikę ryšius su rusų pareigūnais.

„Amerikiečių visuomenė – iš tikrųjų, visos demokratinės visuomenės – turi suprasti, kad piktavaliai veikėjai naudojasi senomis technikomis ir naujomis platformomis, siekdami pakenkti mūsų demokratinėms institucijoms“, – sakė komiteto pirmininkas respublikonas Richardas Burras.

„Tai nėra užuomina arba netikri kaltinimai. Tai nėra pramanytos naujienos. Tai iš tikrųjų mums nutiko“, – pabrėžė komiteto vicepirmininkas demokratas Markas Warneris.

Prieš pat prasidedant posėdžiui Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dar kartą paneigė JAV žvalgybos kaltinimus, kad Kremliaus iniciatyva buvo kišamasi į Jungtinių Valstijų vadovo rinkimus.

Tokie kaltinimai yra „absurdiški“ ir „neatsakingi“, sakė V. Putinas, viešėdamas šiauriniame Archangelsko mieste vykstančiame tarptautiniame Arkties forume.

Vis dėlto JAV senatoriai perspėjo, kad Europa dabar susiduria su tokio paties tipo įsilaužimais į kompiuterius ir dezinformacijos kampanijomis, kaip ir Jungtinės Valstijos.

„Kai kurios mūsų artimos sąjungininkės Europoje susiduria su lygiai tokiu pačiu kišimusi į jų politinius procesus. Vokietija sakė, kad buvo įsilaužta į jų parlamento (sistemas). Kandidatai į Prancūzijos prezidentus šiuo metu yra Rusijos propagandos ir dezinformacijos taikiniai“, sakė M. Warneris.

Posėdis prasidėjo tvyrant nerimui, kad bet kokiam tyrimui gali trukdyti respublikonai, norintys apsaugoti Baltuosius rūmus nuo skandalo.

D. Trumpas savo ruožtu tvirtino, kad pareiškimai apie numanomą Rusijos kišimąsi į rinkimus yra „išgalvotos naujienos“, ir sakė, kad demokratai nori paneigti jo pergalės lapkričio 8-ąją teisėtumą.

Atstovų Rūmų žvalgybos komitetas atšaukė planuotus šią savaitę posėdžius su žvalgybos ir teisingumo pareigūnais, nes jo pirmininkas respublikonas Devinas Nunesas pareiškė turįs naujos informacijos, kad žvalgybos agentūros „atsitiktinai“ gavo D.Trumpo patarėjus kompromituojančios medžiagos, sekdamos užsienio agentus.

Šiuo tyrimu siekiama, kad „Rusija prisiimtų atsakomybę už savo precedento neturinčią ataką prieš mūsų demokratiją“, sakė M. Warneris.

„Tikėčiausi, kad prezidentas yra toks pat sunerimęs kaip ir mes, besiaiškinantys, kas atsitiko“, – pridūrė jis.

„Tačiau turiu pasakyti, kad pastarasis prezidento elgesys – jo drastiški ir nepatvirtinti kaltinimai apie pasiklausymą bei jo netinkami ir nepagrįsti išpuoliai prieš darbščius Amerikos žvalgybos profesionalus – kelia man didelį nerimą“, – sakė M. Warneris.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi