Pasaulyje

2017.03.30 21:20

Vengrija: V. Orbano karas su G. Sorosu – grėsmė Centrinės Europos universitetui

Vienas geriausių universitetų Vidurio Europoje, kurį per ketvirtį amžiaus baigė ir šimtai perspektyviausių Lietuvos studentų, perspėja, kad jo egzistavimui kilo grėsmė. Vengrijos vyriausybė nori pakeisti įstatymą ir gerokai apsunkinti sąlygas Centrinės Europos universitetui, kurį finansuoja vengrų kilmės amerikiečių filantropas George`as Sorosas. Budapeštas neigia nusitaikęs į šį universitetą, bet premjeras Viktoras Orbanas užsipuola Sorosą kaip ideologinį priešą ir taiko jo organizacijoms Rusijos metodus.

Patekti į Centrinės Europos universiteto magistro arba daktaro programą gali tik geriausieji, o jo diplomas itin vertinamas visame regione. Bet dabar universiteto vadovas, buvęs Kanados opozicijos lyderis, mato grėsmę išlikimui. Studentams ir dėstytojams jis žada kovoti visomis teisinėmis priemonėmis, nepasiduoti ir nebėgti į užsienį – be kompromisų, ir nesileisti stumdomas.

„Pasiūlytas įstatymas dėl aukštojo mokslo yra tikslinis ir diskriminacinis. Jis puola Centrinės Europos universitetą. Tai visiškai nepriimtinas antpuolis prieš mūsų akademinę laisvę. Bet ne tik mūsų, o ir apskritai Vengrijos aukštojo mokslo“, – sako Centrinės Europos universiteto prezidentas ir rektorius Michaelis Ignatieffas.

Dešiniųjų dauguma gali lengvai priimti pataisas, kad užsienio universitetai turėtų bazes ir tokius pat kursus siūlytų ir savo šalyse. Iš 28-ų užsienio aukštųjų mokyklų tik šis vienintelis tokios neturi – ją iki kito vasario tektų įsteigti Niujorke, kur yra registruotas, o tai taptų nepakeliama finansine našta.

Čia – per pusantro tūkstančio studentų iš 117-os šalių, daugiausia iš Vengrijos. Vyriausybė sako, kad nediskriminuoja nieko ir nenori, kad universitetas užsidarytų, nes priekaištų diplomams neturi. Bet premjero bendražygiai jau kurį laiką jį kaltina dėl klastojimo ir tarnavimo užsienio interesams - visko, ką dera niekinti.

Ir šias pataisas vyriausybė pateikia kaip nacionalinio saugumo reikalą. Ir užsienio politikos prioritetų.

„Visi čia turi laikytis Vengrijos įstatymų. Neturi būti nė vieno universiteto, kuris save įsivaizduoja virš įstatymo. Tai galioja ir G. Soroso Centrinės Europos universitetui“, – teigia Vengrijos žmogiškųjų išteklių ir švietimo ministras Laszlo Palkovics.

Be to, pataisos numatytų, kad reikia ir dvišalio susitarimo. Anot stebėtojų, V. Orbanas, Donaldo Trumpo rėmėjas, ko gero, tikisi, kad šis nepasirašytų sutarties, nes ir pats ir respublikonai ne kartą G. Sorosą kritikavo kaip pasaulinio liberalizmo atstovą, skurdinantį darbininkus.

Bet universitetas sako, kad leidimą duotų Niujorko valstija. Be to, Amerikos ambasada vakar griežtai užsipuolė pataisas ir tvirtai stojo ginti puikios reputacijos akademinės institucijos, svarbios visam regionui.

Ironiška, kad institucija, 1991-aisiais Sorošo gimtajame Budapešte sukurta auklėti naują lyderių kartą regione žlugus autoritariniams režimams, vėl kariauja su vyriausybe, kuri kaltinama varžanti spaudą ir pilietines laisves.

Dar didesnė ironija, kad pats V. Orbanas 1989-aisiais Oksfordo universitete studijavo teisę gavęs G. Soroso stipendiją, o jo partija G. Sorošą ilgai gynė.

Dabar priešprieša ir filosofinė. V. Orbanas siekia neliberalios demokratijos, kur Rusijos ir Turkijos pavyzdžiu valdytų dauguma. G. Soroso atviros visuomenės idėja – už mažumas ir liberalizmą. Budapeštą ypač erzina parama nevyriausybinėms organizacijoms, kovojančioms su korupcija ir ginančioms pabėgėlius – jos per teismą privertė vyriausybę trauktis. Netrukus laukiama kito įstatymo, kuris Kremliaus pavyzdžiu apribotų aktyvistų veiklą kaip užsienio agentų. Rusija ir Uzbekistanas G. Soroso organizacijas jau išvijo.

„Tai – apie mokamus tarptautinių organizacijų aktyvistus ir jų kontoras Budapešte. Ar kaip nors išvilksime juos į dienos šviesą? Turime žinoti, kad šiuose vandenyse plaukioja milžiniški plėšrūnai. Tai tarptautinė G. Soroso karalija, kur daug pinigų, o tarptautinė artilerija sunki“, – sako Vengrijos ministras pirmininkas V. Orban.

Su G. Sorošso įtaka Rusija ir jos rėmėjai posovietinėje erdvėje kovoja antrą dešimtmetį. 86-erių milijardierius, išgyvenęs Holokaustą ir praturtėjęs iš finansinių spekuliacijų, yra sąmokslo teorijų taikinys ir Amerikoje, kur gyvena. Valstybinė Rusijos televizija šią savaitę apkaltino universitetą rengiant nevyriausybinių organizacijų aktyvistus.

„Tai autokratinių režimų ypatybė – jie nori pašalinti visas autonomijas, ir turi kurti priešus. V. Orbanui visad reikia priešų, o G. Sorosas tam tobulai tinka. Nes jis turtingas Amerikos žydų bankininkas, taigi jis įkūnija viską, prieš ką ši vyriausybė gali kurstyti neapykantą“, – teigia sociologė Maria Vasarhelyi.

Universiteto rektorius valdžią kaltina dėl politinio vandalizmo ir dabar jau sako, kad vien grįžti į pradinę padėtį nebepakaks. Kai jau sulaužytas pasitikėjimas, jis žada siekti įpareigojančio susitarimo, kuris leistų jam veikti Vengrijoje amžinai.