Naujienų srautas

Pasaulyje2013.04.30 12:34

Ypatinga diena Nyderlanduose: šalis turės naują karalių

15min.lt 2013.04.30 12:34

Antradienį Nyderlanduose vyks didžiulė šventė. Iš sosto po 33 metų valdymo traukiasi 75-erių karalienė Beatrix, karūna pasipuoš jos sūnus, 46-erių Willemas-Alexanderis, skelbia naujienų tarnyba BBC.

Antradienį Nyderlanduose vyks didžiulė šventė. Iš sosto po 33 metų valdymo traukiasi 75-erių karalienė Beatrix, karūna pasipuoš jos sūnus, 46-erių Willemas-Alexanderis, skelbia naujienų tarnyba BBC.

Willemas-Alexanderis, anksčiau garsėjęs kaip vakarėlių liūtas ir alaus mėgėjas, taps pirmuoju šalies karaliumi po Willemo III, kuris mirė 1890 metais. Visą šį laiką soste buvo moterys.

Willemas Alexanderis bus prisaikdintas 15 amžiuje statytoje Amsterdamo Nieuwe Kerk bažnyčioje, esančioje visai šalia karališkųjų rūmų. Vėliau jis dalyvaus parlamento posėdyje. Jo žmona Maxima, iš Argentinos kilusi 41-erių bankininkė, taps karaliene. Vakare karališkoji šeima stebės vandens spektaklį.

Apeigose dalyvaus karališkieji asmenys ir aukšto rango pareigas užimantys asmenys, tarp jų Didžiosios Britanijos princas Charlesas ir Kornvalio kunigaikštienė Camilla, Ispanijos princas Felipe ir princesė Letizia, Danijos princas Frederikas ir jo žmona. Karūnavimo dienos išvakarėse svečiai rinkosi į iškilmingą vakarienę, skirtą karalienės atsistatydinimui.

Visoje šalyje planuojamos gatvės šventės. Manoma, kad vien Amsterdamo šventiniame šurmulyje dalyvaus apie milijonas žmonių.

Padėkojo tautai

Pirmadienį karalienė Beatrix padėkojo savo tautai, sakydama, kad tautos maldos suteikė jai stiprybės visus šiuos 33 metus.

Ji priminė savo 2002 metais mirusį vyrą, princą Clausą. Šis, anot karalienės, padėjo modernizuoti karališkuosius rūmus. Karaliene Bea žinoma monarchė teigė, kad jos partnerio pasirinkimas buvo geriausias jos sprendimas.

Būsimo karaliaus mama patikino, kad Willemas Alexanderis yra pasiruošęs užduotims, kurios jo laukia. Jis jau sakė, kad nori būti „karalius, kuris suvienija visuomenę, jai atstovauja ir ją paskatina“.

„Žmonės gali kreiptis į mane, kaip tik nori, jei tik jausis patogiai“, – sakė Willemas Alexanderis. Dažnai gyventojai princą vadina tiesiog Alexu.

Atsistatydinimo „tradicija“

Karalienė Beatrix yra šeštoji Oranžo-Nasau dinastijos monarchė. Šios dinastijos atstovai šalį valdė nuo 19 amžiaus pradžios.

Beatrix buvo mėgstama ir mylima Nyderlandų gyventojų, tačiau jos atsistatydinimo tikėtasi ir konstitucinės krizės jis nesukels.

Pagal Olandijos įstatymus, monarchas turi mažai galių ir jo vaidmuo yra labiau reprezentacinis.

Pastaraisiais dešimtmečiais atsistatydinimas jau tapo tarsi tradicija. Beatrix mama, karalienė Juliana, iš sosto pasitraukė 1980 metais, per savo 71-ąjį gimtadienį, o jos senelė Wilhelmina sosto atsižadėjo 1948 metais, būdama 68-erių.

Willemas Alexanderis antradienį bus prisaikdintas 14 val. vietos laiku (15 val. Lietuvos laiku). Šventinį šurmulį temdo šeimos tragedija, jo brolis Friso jau daugiau kaip metus guli komoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi