Pasaulyje

2017.03.28 23:54

Višegrado šalys kelia reikalavimus, bet kratosi įsipareigojimų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.03.28 23:54

Keturios Vidurio Europos šalys (Lenkija, Vengrija, Čekija, Slovakija) pareiškė, kad nevykdys įsipareigojimų Europos Sąjungai, bet pareikalavo, kad ES vykdytų savuosius. Višegrado grupės premjerai atsisakė pažadų priimti užpernai išskirstytą pabėgėlių kvotą, bet pavadino Briuselio diktatu ir šantažu perspėjimą, kad tai atsilieps išmokoms. Tuo metu Vengrija paskelbė, kad daro paslaugą Europai, nuo šiandien uždarydama visus migrantus į sulaikymo stovyklas, kurios, pasak Jungtinių Tautų, pažeidžia ir tarptautinę, ir Europos Sąjungos teisę.

Antrą kartą per mėnesį Varšuvoje susitikę Lenkijos, Vengrijos, Čekijos ir Slovakijos premjerai užsipuolė Europos Komisijos perspėjimą, kad pagal bendrijos taisykles gresia baudos, jei nesilaikys įsipareigojimų priimti pabėgėlius. Ketvertas paskelbė atmetantis reikalavimą visoms šalims dalytis pabėgėlių naštą – bendrą susitarimą iki šio rugsėjo išsidalyti pirmuosius 160 tūkst., kurie atvyko į Graikiją ir Italiją užpernai dar iki didžiosios bangos. Kol kas išskirstyta tik apie 14 tūkstančių.

Nors susitarimas priimtas pagal taisykles, kurioms pritarė ir Višegrado ketvertas, Lenkijos premjerė pavadino jį šantažu ir diktatu, kurio negali priimti. Tokiais pat žodžiais įsipareigojimų nevykdymą teisino ir Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Ficas: „Iš esmės nesutinkame su tuo, kad kai kurių Europos Sąjungos valstybių narių požiūris į migraciją būtų siejamas su tų šalių sanglaudos politikos perspektyva ir ateities galimybėmis.“

Vengrijos premjeras sako, kad pastatęs jau antrą sieną, gina Europos Sąjungos piliečių saugumą, todėl Austrija ir Vokietija gali miegoti ramiai.

„Kai kas Europos Sąjungoje mėgina mus smerkti, kaltina dėl solidarumo stygiaus. Bet reikalas kitas. Vengrai sumokėjo didžiules sumas sienoms apsaugoti. Tūkstančiai buvo įdarbinta, pastatytos fizinės kliūtys, ir niekas nesumokėjo nė cento. Už viską moka Vengrijos mokesčių mokėtojai“, – sakė Viktoras Orbanas.

Bet tai, ką Vengrijos premjeras vadina ES piliečių apsauga nuo terorizmo, pažeidžia Bendrijos teisę. Antradienį įsigaliojo protestų sukėlęs įstatymas, pagal kurį visi migrantai, vyresni kaip keturiolikos metų, bus suvežti į dvi stovyklas pasienyje ir ten lauks sprendimų dėl prieglobsčio prašymo. Budapeštas pripažino, kad tarp devynių dešimčių migrantų, kurie bus perkelti iš prieglobsčio centrų į jūrinius konteinerius už spygliuotos vielos, yra ir dvi dešimtys paauglių, jaunesnių kaip aštuoniolikos metų, o tai prieštarauja Europos Sąjungos teisei, kuri draudžia sulaikyti nepilnamečius.

Į Budapeštą atvykęs už migraciją atsakingas Europos Komisijos narys sakė, kad Briuselio ekspertai pasirengę su kolegomis iš Budapešto rasti sprendimą, kad įstatymas neprieštarautų Bendrijos teisei, bet perspėjo, kad negali būti tokios ES, kur solidarumą galima rinktis vienais klausimais, o kitais – ne.

„Dėl Europos principų bendrai ir vienbalsiai sutarė visos valstybės narės, todėl ir gerbti bei vykdyti jas turi visos“, – aiškino EK narys, atsakingas už migraciją, Dimitris Avramopoulas.

Jungtinės Tautos dar vasarį perspėjo, kad Vengrijos įstatymas prieštarauja tarptautinei teisei, pagal kurią sulaikyti galima ne visus pabėgėlius, o tik tuos, kurie kelia grėsmę. Žmogaus teisių gynėjams pavyko pirmadienį gauti Europos Žmogaus Teisių Teismo laikiną draudimą už grotų perkelti kelis paauglius ir moterį su sudėtingu nėštumu. Pasirodė įrodymų, kaip Vengrijos pareigūnai tyčiojasi iš migrantų, bet Budapeštas sako, kad sulaikymo centruose jie bus maitinami ir prižiūrimi medikų, o tai, kad laisvai negalės judėti po Šengeno erdvei priklausančią šalį, užtikrins saugumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.