Pasaulyje

2017.03.27 20:29

A. Lebedka: Baltarusijai dabar labiausiai reikia solidarumo

BNS 2017.03.27 20:29

Dėl masinių protestų valdžios represijų sulaukusiems Baltarusijos žmonėms dabar labiausiai reikia tarptautinės bendruomenės solidarumo, teigė Jungtinės piliečių partijos vadovas Anatolijus Lebedka.

Tuo metu Lietuvos parlamentarai konservatoriai teigia, kad Europos Sąjunga turėtų atnaujinti sankcijas Baltarusijai.

„Solidarumas – tai, kas turi būti. Turi būti aiški žinia Baltarusijos valdžiai, jog kol žmonės kalėjimuose negali būti jokių bendradarbiavimo perspektyvų su šia valdžia. Mes važiuosime į Europos liaudies partijų kongresą, tai pagrindinės Europos partijos, jos turi realius poveikio svertus – ar gaus kreditus Lukašenka, ar ne – daug ir nuo jų priklauso“, – pirmadienį per spaudos konferenciją Lietuvos Seime sakė A. Lebedka.

Jis su keliais bendražygiais į Vilnių atvyko vos išėję į laisvę, kai už nesankcionuotų mitingų organizavimą savo šalyje buvo nuteisti po 15 parų.

A. Lebedkos teigimu, šiuo metu Baltarusijoje dirba „teismų konvejeriai“.

„Vyksta keli šimtai teismo procesų visoje šalyje, sulaikyti asmenys uždaryti į KGB ir VRM tardymo izoliatorius, jiems gresia realus laisvės atėmimas“, – tvirtino jis.

Demokratinės opozicijos atstovas pabrėžė, kad prieš vadinamąjį veltėdžių mokestį nukreipti mitingai, demonstracijos vyko išskirtinai taikiai. Tuo metu pareigūnai naudojo šiurkščią jėgą sulaikydami protesto akcijų dalyvius, juos mušė.

A. Lebedka dėkojo Lietuvos parlamento nariams, šeštadienį prie Baltarusijos ambasados Vilniuje surengusiems palaikymo piketą.

Baltarusijos krikščionių demokratų partijos vadovas Vitalijus Rimaševskis pabrėžė, kad tarptautinis solidarumas šiandien gali išlaisvinti žmones iš kalėjimų, net išgelbėti gyvybę.

„Šiandien Baltarusijoje yra politinių kalinių. Norisi apie tai kuo garsiau rėkti, kuo greičiau apie tai išgirs Europos politikai, tuo greičiau žmonės išeis į laisvę. Nes kiekviena diena KGB tardymo izoliatoriuje jiems gali baigtis sveikatos praradimu. Šiandieninėje Baltarusijoje žmones ne sulaiko, o civiliais drabužiais vilkintys asmenys brutaliai grobia juos gatvėse, įsodina į autobusą, paskui giminės negali jų rasti po dvi–tris paras“, – pasakojo V. Rimaševskis.

Judėjimo „Už laisvę“ pirmininkas Jurijus Gubarevičius tvirtino, kad jo šalyje į protesto akcijas renkasi žmonės, kurie anksčiau balsavo už dabartinį prezidentą Aleksandrą Lukašenką. Anot jo, žmonės suprato, jog su šiandienine valdžia jie neturi ateities.

„Manome, kad protesto akcijos vyks toliau“, – sakė J. Gubarevičius.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis tvirtino kelsiąs klausimą dėl sankcijų Baltarusijai atnaujinimo.

„Manau, kad ir mūsų partijos vadovybė pritars, kad Lietuvai dabar būtina kelti sankcijų atnaujinimo Baltarusijos režimui klausimą Europos Sąjungos užsienio reikalų taryboje. Šito mes reikalausime artimiausiame Užsienio reikalų komiteto posėdyje“, – teigė jis pirmadienį per spaudos konferenciją.

Reuters/Scanpix nuotr. „Tos sankcijos, kurios panaikintos, dabar leidžia šitam režimui gauti finansinius srautus iš Pasaulio banko, iš Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko. Mes siūlome ir kviesime, kad šitos sankcijos būtų atnaujintos, nes jeigu šiuo metu Kremlius neturi pakankamai pinigų finansuoti savo sąjungininkui, kodėl mes turi tai daryti“, – kalbėjo A. Ažubalis. Europos Sąjunga, atsižvelgdama į gerėjančią žmogaus teisių padėtį šalyje, praėjusių metų vasarį atšaukė beveik visas savo sankcijas Baltarusijai ir jos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Tačiau šeštadienį Minske per opozicijos mėgintą surengti nesankcionuotą mitingą „Laisvės diena“ policija sulaikė daugiau kaip 400 aktyvistų, daugelis jų buvo sumušti, pranešė žmogaus teisių gynimo grupė „Viasna“. Lietuvos užsienio reikalų ministerija pareiškė smerkianti „neišprovokuotą ir neproporcingą prievartą prieš Baltarusijos piliečius, žmogaus teisių gynėjus, žiniasklaidos atstovus“ ir paragino nedelsiant paleisti visus sulaikytuosius.