Pasaulyje

2017.03.27 06:56

82 miestai, 60 tūkst. žmonių: Rusiją supurtė seniai matyto masto protestai

15min.lt 2017.03.27 06:56

Sekmadienį įvairiuose Rusijos miestuose nuvilnijo nesankcionuoti mitingai prieš Rusijos valdžios korupciją. Pareigūnai vien tik Maskvoje sulaikė mažiausiai 600 mitingų dalyvių. Vienas jų – ir opozicionierius Aleksejus Navalnas.

Kaip rašo naujienų agentūra AP, sekmadienio mitingai yra bene didžiausia koordinuota nepasitenkinimo valdžia akcija nuo 2011–2012 m. demonstracijų, kurios rengtos po abejotinų parlamentų rinkimų.    

21.39 val. Apie 60 tūkst. dalyvių

„Echo Moskvy“ skaičiuoja, kad iš viso 82-uose Rusijos miestuose sekmadienį protestavo apie 60 tūkst. žmonių. 

20.24 val. A. Navalnas sulaikytas iki pirmadienį paskirto teismo posėdžio

Sekmadienį Maskvoje vykusio nesankcionuoto daugiatūkstantinio mitingo organizatorius Aleksejus Navalnas liks sulaikytas iki pirmadienį paskirto teismo posėdžio, pranešė jo atstovė spaudai Kira Jarmyš.

„Paskirtas administracinis areštas iki teismo, teismas įvyks rytoj“, – agentūrai „Interfax“ sakė K.Jarmyš.

A. Navalną nugabenus į policijos nuovadą, buvo surašytas protokolas dėl administracinių pažeidimų, organizuojant susirinkimą, mitingus, demonstracijas ar piketus. Atitinkamo administracinio kodekso straipsnio užtraukiama bausmė – bauda nuo 1000 rublių iki administracinio arešto iki 15 parų.

19.20 val. Vienas OMON pareigūnas – ligoninėje

Maskvoje per protestą buvo sužeistas vienas OMON pareigūnas. Jis patyrė galvos traumą, yra išgabentas į ligoninę, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Žiniasklaida skelbia, kad vienas protestuotojas jam spyrė į galvą.

18.55 val. Aktyvistų sulaikymus fiksuojantis tinklapis „OVD Info“ pranešė, kad Maskvoje sulaikyta mažiausiai 700 žmonių, kurie dalyvavo protestuose.

18.08 val. Skelbiama, kad sulaikytųjų Rusijos sostinėje jau bent 600, Sankt Peterburge – apie 50, Krasnodare – daugiau nei 100. Kitur sulaikomų protestuotojų skaičiai mažesni.

17.33 val. Vien Maskvoje jau sulaikyta daugiau nei 500 žmonių. Tai, remdamasi savo šaltiniais teisėsaugoje, skelbia naujienų agentūra TASS.

17.31 val. Maskvos centre protestuotojai skandavo „Rusija be Putino“

17.11 val. Sulaikė visus Kovos su korupcija fondo darbuotojus Rusijos policija sulaikė visus Kovos su korupcija fondo, kuriam vadovauja Aleksejus Navalnas, darbuotojus. Apie tai socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė jis pats. Spėjama, kad fondo darbuotojai nuvežti į Danilovo policijos nuovadą. Tarp sulaikytųjų – fondo direktorius Romanas Rubanovas. Pasak jo, pareikšti įtarimai dėl neapykantos ir priešiškumo kurstymo.

16.47 val. Rusijos žiniasklaida praneša, kad vien Maskvoje sulaikyta mažiausiai 200 žmonių. Kai kur skelbiama, kad skaičius išaugęs jau iki 250. Neabejojama, kad skaičius augs – žurnalistai praneša, kad žmonės ir toliau sulaikinėjami.

16.18 val. Policijos nuovadoje esantis sulaikytas Aleksejus Navalnas grįžo į „Twitter“ tinklą. „Sveiki, man viskas gerai. Esu pristatytas į policijos departamentą. Sėdžiu, diskutuojame su policininkais apie filmą apie Dimoną. Tęskite taikią eiseną. Oras juk yra geras“, – parašė jis.

15.52 val. Rusijos Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad Maskvoje protesto mitinge dalyvauja 7-8 tūkst. žmonių.

15.35 val. Skelbiama, kad Kovos su korupcija fondo, kuriam vadovauja opozicionierius Aleksejus Navalnas, biuras evakuotas.

15.25 val. Protestų simbolis – sportbačiai

Protestuotojai Rusijoje į mitingus nešasi plakatus su sportbačiais, taip pat – ir pačius sportinius batus, kuriuos kabina ant stulpų.

Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo turtus atskleidęs A.Navalnas teigia, kad ministras pirmininkas naudoja paramos organizacijų tinklą, kurį valdo jo bendrininkai. Šis tinklas naudojamas nuslėpti korupciniams sandoriams ir „turto imperijai“. A.Navalnas atskleidė ryšį tarp nutekėjusių transakcijų ir D.Medvedevo turto. Per įtartiną sąskaitą buvo užsakyta daug marškinėlių ir prašmatnių sportbačių – su tokiais sportbačiais buvo nufotografuotas ir pats D. Medvedevas.

15.20 val. Aktyvistų sulaikymus fiksuojantis tinklapis „OVD Info“ pranešė, kad vien Maskvoje sulaikyta daugiau nei 130 žmonių, kurie dalyvavo protestuose.

15.09 val. Sulaikytas „The Guardian“ korespondentas

Britų leidinio „The Guardian“ korespondentas Maskvoje buvo taip pat buvo sulaikytas. Jis socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Fotografavau, kaip policija sulaikė vaikiną @navalny proteste, tai jie sulaikė ir mane, nors aš kelis kartus kartojau, kad esu žurnalistas“.

15.04 val. Policija naudoja jėgą

Maskvoje bandydami susidoroti su protestuotojais policijos pareigūnai į darbą paleido gumines lazdas, praneša Rusijos televizijos kanalas „Dožd“.

Įvykio vietoje esančio reporterio teigimu, policija tikriausiai ir papurškė ašarinių dujų – protestuotojams yra sunku kvėpuoti.

Taip pat pranešta, kad Sankt Peterburge minioje matyti dūmų.

14.31 val. Sulaikytas A. Navalnas

Vos beprasidedant protestams ir Rusijos sostinėje Maskvoje, čia buvo sulaikytas ir demonstracijų iniciatorius Aleksejus Navalnas.

Pareigūnai jį įvedė į autobusą, tačiau protestuotojai trukdė šiam išvažiuoti iš įvykio vietos – žmonės blokavo gatvę, priešinosi pareigūnams.

Sekmadienio vidurdienį prasidėjus mitingams, informacijos apie juos nebuvo galima rasti daugelyje Rusijos žiniasklaidos priemonių. Tuo tarpu šalies nepriklausomoje, tarptautinėje žiniasklaidoje rašoma, socialiniuose tinkluose dalijamasi informacija, kad demonstracijos vyksta nuo Vladivostoko Tolimuosiuose Rytuose iki Jekaterinburgo Urale.

Pranešama, kad vien Vladivostoke sulaikyta kelios dešimtys protestuotojų.Žmonės į mitingus renkasi ir Sankt Peterburge bei Maskvoje. Čia taip pat jau yra sulaikytų žmonių.

Šeštadienį masiniai protestai vyko Baltarusijoje – čia milicija dorojosi su protestuotojais ir sulaikė šimtus žmonių.

A. Navalnas yra sekmadienio demonstracijų Rusijoje iniciatorius. Žmones išeiti į gatves jis paragino po to, kai paviešino informaciją apie pasakiškus premjero Dmitrijus Medvedevo turtus.

Penktadienį šalia Rusijos aktyvisto, politiko ir teisininko A. Navalno rinkimų štabo Volgograde įvyko grumtynės, per kurias jo oponentai bandė politiką sučiupti.

Šio piketo priežastimi tapo socialiniuose tinkluose pasidalinta iliustracija, kurioje paminklas pavadinimu „Tėvynė“, skirtas mūšio prie Stalingrado aukoms atminti, buvo atvaizduotas su žaliu veidu. „Photoshop“ programa parengta iliustracija tapo dalimi internetinės akcijos, kuri prasidėjo po to, kai A. Navalno veidas buvo žaliais dažais aptaškytas Barnaule, Rusijoje.