Pasaulyje

2017.03.24 09:32

Popiežius Romoje pradės iššūkių temdomą Europos Sąjungos jubiliejų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.03.24 09:32

Lietuvos prezidentė ir kiti Europos Sąjungos lyderiai penktadienio vakarą Vatikane susitinka su popiežiumi, pradėdami Bendrijos 60-mečio minėjimą. Jei nevetuos Lenkija, Romoje jie šeštadienį pasirašys deklaraciją, kad visų ateitis yra bendra. Bet iškilmėse nedalyvaus Didžiosios Britanijos premjerė, o šventę temdo nematyti iššūkiai – nuo terorizmo iki migracijos, nuo Vladimiro Putino iki Donaldo Trumpo. Giliausia praraja veriasi tarp senbuvių, norinčių integruotis glaudžiau, ir naujokių, žadančių neleisti skirtingų greičių Europos. 

Kas nutiko tau, humanizmo Europa, žmogaus teisių, demokratijos ir laisvės švytury, niūriai klausė metų europiečiu pernai pripažintas popiežius Pranciškus, lygindamas ją su pavargusia, senstančia, nevaisinga senole. Karolio Didžiojo premijos laureatas penktadienio vakarą priims Europos Sąjungos lyderius ir pradės jubiliejų, kuris veikiau bus ne džiugus praeities minėjimas, bet proga pradėti sunkias diskusijas dėl ateities. Pontifikas jau kelis kartus ragino sekti tais, kas praėjus vos keleriems metams po karo, išdrįso drąsiai svajoti.

„Tėvai įkūrėjai buvo taikos šaukliai ir ateities pranašai. Dabar labiau negu bet kada jų vizija įkvepia mus statyti tiltus ir griauti sienas. Jų vizija mus skatina nesitenkinti kosmetinėmis korekcijomis ar painiais kompromisais tai ar kitai sutarčiai taisyti – bet drąsiai kloti naujus ir tvirtus pamatus“, – kalbėjo popiežius.

Šeštadienį pasirašyti deklaracijos apie bendrą ateitį jau 27 lyderiai susirinks į tą pačią renesanso salę, kur pamatus Europos Sąjungai paklojo 6 šalių vadovai. Romos sutarties frazė apie „vis glaudesnę sąjungą“ 60 metų vedė pirmyn. Kol ši sąjunga ėmė byrėti. Trečiadienį skyrybas pradės Didžioji Britanija, jos premjerės čia jau nebus. O tai, kad traukiasi skeptiškiausia Vakarų šalis, ir kitas skatina permąstyti ateitį, kai keroja populizmas, o sienų statymas vėl vis plačiau remiamas.

Daugiau apie tai – V. Pugačiausko reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.