Pasaulyje

2017.03.23 19:27

ES 60-metis: deklaracija skelbia vienybę, bet skilimas didėja

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.03.23 19:27

Europos Sąjungos vadovai penktadienį susitikdami su popiežiumi pradės minėti Bendrijos 60-metį ir pripažins, kad susiduria su dar niekad nematytais iššūkiais. Minėjime nebebus Didžiosios Britanijos premjerės Theresos May, kuri kitą savaitę pradės skyrybas ir privers pradėti svarstymą, kokios ateities nori šalys, liekančios Bendrijoje. 

Nors deklaracija skelbs vienybę, skilimas gilėja: dalis bendrijos senbuvių nori integruotis glaudžiau, o dalis naujokių tam griežtai priešinasi. Lenkija šįryt pagrasino vėl vetuoti deklaraciją.

Šešis dešimtmečius Europa gyvena be didelio karo – tai ilgiausias taikos laikotarpis jos istorijoje ir dabar pusei milijardo piliečių vis sunkiau prisiminti, kad ES kilo iš drąsios idėjos sujungti Vokietijos ir Prancūzijos karo mašinoms naudojamą anglies ir plieno pramonę. Kad karo niekada nebebūtų.

Kai šešių šalių vadovai 1957-aisiais susirinko į XVI amžiaus rūmus ant Kapitolijaus kalvos pasirašyti Bendrijos gimimo dokumentų, įvykis atrodė toks menkas, kad naujienų agentūra „Reuters“ pasiuntė jauniausią biuro žurnalistą. Dėl nesusipratimų virtinės netgi parašus jie raitė ant tuščių lapų.

Plačiau apie ES 60-metį – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.