Pasaulyje

2017.03.22 17:02

Po atakų Briuselyje Belgijos karalius ragina piliečius būti švelniais

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2017.03.22 17:02

Trečiadienį sukanka lygiai metai, kai Briuselio oro uostą sukrėtė du dideli sprogimai bei dar vienas nugriaudėjo vienoje iš miesto metropoliteno stočių. Belgijos karalius Philippe`as trečiadienį paragino piliečius klausytis vieniems kitų ir pasimokyti iš „mirtinos beprotybės“, paskatinusios tris mirtininkus prieš metus Briuselio oro uoste ir metropolitene surengti atakas.

„Kiekvieno iš mūsų atsakomybė – padaryti mūsų visuomenę humaniškesnę ir teisingesnę. Išmokime vėl klausytis vieni kitų, gerbti vieni kitų silpnybes“, – sakė jis per naujo paminklo aukoms atidengimą vadinamajame Europos kvartale.

„Visų pirma išdrįskime būti švelnūs“, – sakė jis.

Anksčiau Briuselio Zaventemo oro uoste karalius ir karalienė Mathilde drauge su premjeru Charle`'iu Micheliu ir vyriausybės ministrais aukas pagerbė tylos minute prie išvykimo salės, kur susisprogdino du mirtininkai. Trečias vyras, įtariamas bendrininkas Mohamedas Abrini, laukia teismo.

Oro uosto darbuotojai, saugumo personalas ir gelbėtojai stebėjo, kaip skambant violončelės garsams buvo skaitomos žuvusiųjų pavardės.

Išvykimo salėje, aptvertoje jos dalyje, buvo padėtas didelis vainikas.

Larsas Waetzmannas, per ataką sužeistas ir praradęs žmoną Jennifer, jaudinamai pasakojo, kaip jį kankino sunkūs klausimai, bet sušildė paprasti gelbėtojų veiksmai ir vėlesnė žmonių reakcija.

„Kas, jeigu būtume išvykę 10-čia minučių vėliau? Kas, jeigu būtume važiavę truputį lėčiau? Kas, jeigu? Per sekundės dalį mūsų pasaulis pasikeitė“, – kalbėjo jis.

„2016 metų kovo 22 dieną matėme žmonijos blogiausius, bet taip pat ir geriausius“, – sakė jis.

Maždaug 900 žmonių dabar laiko save nukentėjusiaisiais, patyrusiais fizines ar psichologines traumas per šias atakas, už kurias atsakomybę prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS).

Paminėjimas vyko ir Malbeko metropoliteno stotyje, kur susisprogdinus mirtininkui žuvo 16 žmonių.

Po šių atakų jau metus Belgijoje galioja antro aukščiausio laipsnio parengtis, rodanti, kad atakos yra galimos ir tikėtinos, bet ne artimiausiu metu. Kareiviai ir toliau saugo svarbius pastatus ir transporto jungtis, atsitiktine tvarka patruliuoja viešose vietose.

Miesto meras Yvanas Mayeuras naujienų agentūrai AP sakė: „Žmonės iš Briuselio reagavo gerai, piliečiai pademonstravo, kad privalome gyventi toliau, kad yra valia gyventi ir kad gyvenimas neturi keistis, kaip ir mūsų vertybės ir gyvenimo būdas. Galvoju, kad tai svarbu.“

32 gyvybes nusinešusį išpuolį organizavo ir įvykdė nuskurdusio Briuselio imigrantų rajono gyventojai, susiję su džihadistais, kovojusiais už „Islamo valstybę“ Sirijoje. 

Šis kruvinas išpuolis pačioje Europos Sąjungos širdyje po panašių tik dar didesnių atakų Paryžiuje privertė Europos šalių saugumo tarnybas dar rimčiau imtis radikalių pažiūrų islamistų, kurie taip ir nepritapo Vakarų Europoje. Tai itin aktualu, nes dėl karų Sirijoje ir Irake iš Europos kilę „Islamo valstybės“ savanoriai priversti grįžti atgal, ir jų skaičius didėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.