Pasaulyje

2017.03.21 22:32

Transatlantinis ryšys stiprėja, sako JAV gynybos sekretorius

BNS2017.03.21 22:32

Transatlantinis ryšys stiprėja, antradienį NATO generaliniam sekretoriui Jensui Stoltenbergui pareiškė Pentagono vadovas Jimas Mattisas.

„Mus saisto labai stiprus transatlantinis ryšys“, – teigė J. Mattisas.

„Jis stiprėja. Santykiai niekada neišlieka tokie patys, jie keičiasi. Šiuo atveju ryšys stiprėja“, – pridūrė jis.

Taip J. Mattisas kalbėjo anksčiau antradienį paskelbus, kad JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas praleis balandį vyksiantį NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą. Vietoje to jis vyks į Rusiją, taip dar kartą paskatindamas įtampą dėl Vašingtonų įsipareigojimų Aljansui.

J. Stoltenbergas du kartus neatsakė į žurnalisto klausimus, kokią žinutę savo veiksmais R. Tillersonas siunčia NATO.

Aljanso šalims kėlė nerimą prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) rinkimų kampanijos retorika, kai NATO jis vadino atgyvenusia.

Vėliau prezidentas kiek sušvelnino savo poziciją, tačiau toliau kritikuoja kai kurias Aljanso šalis, kad jos neskiria 2 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai.

J. Stoltenbergas į Vašingtoną atvyko dalyvauti globalios koalicijos prieš grupuotę „Islamo valstybę“ ministrų susitikime.

NATO šioje koalicijoje nedalyvauja, tačiau karinius pajėgumus ir kitokią paramą jai teikia dauguma Aljanso narių.

Po diskusijos su JAV gynybos sekretoriumi J. Stoltenbergas tvirtino, kad jie abu sutarė, jog NATO turi „potencialo kovoti su terorizmu treniruodama vietines pajėgas ir didindama jų sugebėjimus taip, kaip mes ilgus metus darė Afganistane ir Balkanuose“.

Praėjusį mėnesį J. Mattisas Briuselyje dalyvavo NATO gynybos ministrų susitikime, kur siekė dar kartą patvirtinti JAV įsipareigojimus Aljansui.

„Aš buvau giliai nustebintas išaugusia vienybe, kurią pamačiau per savo vizitą“, – kalbėjo J. Mattisas.

„Mes visi tikėjomės geresnės ateities prieš 20 metų, tačiau kai kurie dalykai nesusiklostė taip, kaip mes norėjome. Todėl mes turime prisitaikyti prie realybės“, – teigė jis.

Buvęs Norvegijos premjeras J. Stoltenbergas JAV pareigūnui sakė, jog saugi Europa yra naudinga Šiaurės Amerikai.

„Neramiais neapibrėžtumo laikais tokios tarptautinės institucijos kaip NATO yra dar labiau reikalingos“, – teigė NATO vadovas.

„Stabilumas Europoje yra naudingas mums visiems. Du pasauliniai karai ir Šaltasis karas išmokė mus, kad taika ir stabilumas yra svarbus ne tik Europai, bet ir Šiaurės Amerikai“, – sakė jis.