Pasaulyje

2017.03.16 17:37

JK premjerė Škotijai: dabar ne laikas rengti referendumą

ELTA 2017.03.16 17:37

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May Škotijos vyriausybei ketvirtadienį pareiškė, kad „dabar ne laikas“ surengti antrąjį referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės. Savo nuomonę ji pagrindė sakydama, kad būtų nesąžininga žmonių prašyti balsuoti nežinant, kokia bus „Brexit“ derybų baigtis, praneša „Reuters“.

Škotijos premjerė Nicola Sturgeon referendumą siūlo surengti dar nepasibaigus 50-ajame Lisabonos sutarties straipsnyje numatytam dvejų metų laikotarpiui, per kurį šalis turi pasitraukti iš Bendrijos, ir kaltina Th. May ignoruojant Škotijos reikalavimus.

Tačiau neatskleisdama, ar ketina blokuoti Škotijos mėginimą surengti dar vieną referendumą,  Th. May teigė, kad dabar yra laikas bendradarbiauti, siekiant, kad išstodama iš Bendrijos Didžioji Britanija išsiderėtų sau priimtiną sandorį.

„Turėtume bendradarbiauti, kad pasiektume Škotijai priimtiną sandorį, Jungtinei Karalystei (JK) priimtiną sandorį. Tokia mano, kaip premjerės, užduotis, todėl SNP (Škotijos nacionalinei partijai) sakau, kad dabar ne laikas“, – Didžiosios Britanijos televizijai sakė Th. May.

Tuo tarpu šaltinis SNP teigė, kad T. Mei neturėtų mėginti balsavimui kelti savo sąlygų.

„Tai turėtų būti Škotijos referendumas, kuriam jokių sąlygų neturėtų nustatyti (konservatorių) ministrė pirmininkė. Mes neabejotinai turime labai aiškius įgaliojimus“, – teigė šaltinis.

Raginimas surengti dar vieną referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės, praėjus vos dvejiems su puse metų po pirmojo balsavimo, kurio metu škotai nusprendė pasilikti Jungtinėje Karalystėje, dar padidino spaudimą „Brexit“ deryboms besirengiančiai Th. May.

Birželį Didžiosios Britanijos priimtas sprendimas pasitraukti iš ES dar pagilino geografinį ir socialinį JK susiskaldymą, nes Škotija ir Šiaurės Airija balsavo už pasilikimą, o Anglija ir Velsas – už pasitraukimą iš ES.