Pasaulyje

2017.03.16 13:35

Nyderlandų premjero partija padidino atotrūkį nuo antroje vietoje likusių kraštutinių dešiniųjų

Nyderlandų vyriausybės vadovas Markas Rutte padidino atotrūkį nuo antiislamiškų pažiūrų parlamentaro Geerto Wilderso (Gerto Vilderso), rodo ketvirtadienį paskelbti duomenys.

Remiantis šiais duomenimis, gautais suskaičiavus beveik visus balsus, premjero liberalios pakraipos Liaudies partija už laisvę ir demokratiją (VVD ) naujajame parlamente turės 33 vietas.

G. Wildersas taip pat gali švęsti, nes jo antiimigracinė Laisvės partija (PVV) 150 vietų parlamente veikiausiai turės 20 deputatų ir bus antra pagal dydį frakcija.

Kaip nurodė Nyderlandų naujienų agentūra ANP, šie duomenys gauti suskaičiavus 97 proc. balsų. Premjero VVD pergalę, tiesa, kiek mažesniu atotrūkiu, rodė ir kelios valandos po rinkimų paskelbti balsavusių rinkėjų apklausų duomenys.

VVD laimėjo aštuoniomis vietomis mažiau nei 2012-ųjų rinkimuose, kai iškovojo 41 mandatą. Tačiau tokio rezultato visiškai pakanka, kad M.Rutte imtųsi iniciatyvos formuoti koalicinę vyriausybę. Manoma, partijų lyderiai artimiausiu metu sės prie derybų stalų.

G. Wildersas taip pat džiūgavo dėl savo partijos sėkmės – ji naujajame parlamente turės penkiomis vietomis daugiau nei po 2012 metų rinkimų.

„Buvo trečia pagal dydį Nyderlandų partija. Dabar esami antra didžiausia partija. Kitąkart būsime pirmi!“ – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Anksčiau prognozuota, kad VVD dalysis antrąja vieta su partija „Krikščionių demokratų kreipimasis“ (CDA) ir Demokratų partija (D66).

Tačiau ANP paskaičiavo, kad CDA ir D66 visgi nukrito į trečią vietą ir turės po 19 deputatų.

Dabar daugeliui rūpi, kas laukia G. Wilderso ir jo PVV.

Ketvirtadienį paryčiais G. Wildersas sakė, jog yra pasirengęs dirbti su būsimąja vyriausybe, jei bus paprašytas. Tačiau tiek M. Rutte, tiek daugumos kitų partijų lyderiai yra aiškiai pasakę, jog su juo nedirbs. Tokiu atveju PVV liks didžiausia opozicine partija.

CDA ir D66, tradicinės olandų politinės partijos, daug kartų dirbusios vyriausybėje, yra labiausiai tikėtinos VVD partnerės formuojant centro dešiniąją koaliciją.

Šios trys partijos drauge turėtų 71 vietą. Tai reiškia, kad joms reikėtų ketvirtos partnerės, kad užsitikrintų 76 vietų daugumą.