Pasaulyje

2017.03.15 14:51

Ką pranašauja Nyderlandų populisto G. Wilderso populiarumo smukimas

Europa įsitempusi stebi Nyderlanduose vykstančius parlamento rinkimus, ieškodama ženklų, kokio palaikymo sulauks populistas Geertas Wildersas, žadantis uždaryti mečetes ir išstoti iš Europos Sąjungos. Tai pirmi iš trejų svarbių šiemetinių rinkimų Vakarų Europoje, bet G. Wilderso populiarumas ėmė smukti, o kitos partijos žada su juo į vyriausybę neiti.

Premjeras Markas Rutte, kuriam padėjo pastarųjų dienų ginčas su Turkija, gali tikėtis trečiosios kadencijos, bet derybos dėl koalicijos laukia ilgos.

M. Rutte jau dvi kadencijas vadovauja Nyderlandams, ir gali pasigirti sparčiu ekonomikos kilimu, bet rinkėjams šiemet rūpi ne ekonomika. Šimtmečius atvira pasauliui ir garsėjanti pakantumu šalis vis labiau nerimauja dėl to, kas yra olandiškoji tapatybė.

Liberalų-konservatorių lyderis per pastaruosius mėnesius iki rinkimų sugriežtino retoriką, bet tikra dovana jam tapo pastarųjų dienų ginčas su Turkijos prezidentu. Atsakydamas į kaltinimus dėl fašizmo, nacizmo teisės pažeidimų, M. Rutte gavo progą parodyti esąs tvirtas, bet ne populistiškas. Po balsavimo jis pripažino, kad Nyderlandams – tai šansas sustabdyti populizmo bangą po „Berxito“ ir Donaldo Trumpo išrinkimo.

Dauigiau apie rinkimus Nyderlanduose – reportaže.