Pasaulyje

2017.03.13 11:07

Turkija įspėja „fašistinius Nyderlandus“, kad jiems teks sumokėti už kivirčą dėl mitingų

BNS2017.03.13 11:07

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį įspėjo Nyderlandus, kad jiems teks sumokėti už tai, kad neleido turkų ministrams dalyvauti mitinguose, kuriuose šie ketino agituoti referendume balsuoti už jo galių išplėtimą.

Šį pareiškimą R. T. Erdoganas paskelbė aštrėjant santykių krizei su svarbia Turkijos partnere iš Europos Sąjungos.

Prezidentas taip pat pakartojo itin kontroversišką kaltinimą, kad Nyderlandai, kurie Antrojo pasaulinio karo metais buvo okupuoti nacistinės Vokietijos, su Turkijos ministrais elgiasi kaip fašistai.

Analitikai prognozuoja, kad balandžio 16 dienos referendume dėl naujos konstitucijos pergalei pasiekti bus svarbus kiekvienas balsas. Turkijos ministrai planavo per didžiulius mitingus svarbiuose ES miestuose agituoti milijonus čia gyvenančių turkų išeivių palaikyti numatytus politinės sistemos pakeitimus.

Tačiau Turkijos šeimos ir socialinės politikos ministrei Fatmai Betul Sayan Kaya nebuvo leista pasakyti kalbos mitinge Nyderlandų uostamiestyje Roterdame ir ji buvo išprašyta iš šalies.

Be to, savaitgalį Haga atsisakė duoti leidimą nutūpti Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu lėktuvui. Turkijos diplomatijos vadovas taip pat ketino dalyvauti mitinge Roterdame.

„Ei, Olandija! Jei aukoji Turkijos ir Olandijos santykius dėl trečiadienį vyksiančių rinkimų, tau teks už tai sumokėti“, – sakė pykčiu netveriantis R. T. Erdoganas per ceremoniją Stambule, turėdamas galvoje kovo 15 dieną Nyderlanduose vyksiančius parlamento rinkimus.

„Jie sužinos, kas tai yra diplomatija“, – sakė Turkijos lyderis ir pridūrė, jog tai, kas nutiko, turi sulaukti deramo atsako.

„Jei paleidžiate arklius, užsiundote mano piliečius šunimis, turite už tai atsakyti“, – sakė prezidentas, turėdamas galvoje šunis, arklius ir vandens patrankas, kuriuos buvo pasitelkusi olandų policija, kai vaikė R. T. Erdogano šalininkus po sekmadienį paryčiais Roterdame kilusių susirėmimų.

Tačiau Nyderlandų vyriausybės vadovas Markas Rutte atmetė galimybę atsiprašyti Ankaros.

„Negali būti nė kalbos apie kokius nors atsiprašymus. Jie patys turėtų atsiprašyti už tai, ką padarė vakar“, – sakė jis.

R. T. Erdoganas pakartojo savo ankstesnį pareiškimą, kad olandų elgesys Turkijos ministrų atžvilgiu yra „nacizmas, fašizmas“.

Kalbėdamas per mitingą Prancūzijos mieste Mece, kurį valdžia leido organizuoti, Turkijos diplomatijos vadovas M. Cavusoglu Nydrelandus pavadino „fašizmo sostine“.

„Vakarai parodė savo tikrąjį veidą“

Europos šalių vyriausybės, susidūrusios su augančia visuomenės parama kraštutinėms dešiniosioms politinėms jėgoms, jaučia spaudimą užimti griežtą poziciją R.T.Erdogano atžvilgiu. Turkijos prezidento kritikai tvirtina, kad konstitucijos pataisomis siekiama šalyje įtvirtinti vieno asmens valdymą.

Danijos premjeras Larsas Lokke Rasmussenas sekmadienį paragino Turkijos vyriausybės vadovą Binali Yildirimą „dėl kilusios įtampos“ atidėti kovą numatytą vizitą.

Nyderlanduose sekmadienį paryčiais policija susirėmė su R. T. Erdogano šalininkais. Tuo tarpu Stambule sekmadienį vienas vyras užsiropštė ant Olandijos konsulato stogo ir Nyderlandų vėliavą pakeitė Turkijos valstybės vėliava.

Olandijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai naujienų agentūrai AFP sakė, kad Nyderlandai dėl šio incidento pareiškė protestą Turkijos valdžiai.

Pastarasis Ankaros ir Hagos konfliktas kilo po NATO sąjungininkių Turkijos ir Vokietijos kivirčo dėl virtinės toje šalyje atšauktų referendumo kampanijos renginių.

„Vakarai per kelias pastarąsias dienas aiškiai parodė savo tikrąjį veidą“, – sakė R. T. Erdoganas.

„Tai, ką matėme, yra akivaizdi islamofobijos apraiška“, – pabrėžė Turkijos lyderis.

Prezidentas užsiminė, jog ketina pats vykti į Europą dalyvauti referendumo kampanijos mitinguose, nors toks žingsnis veikiausiai sukeltų dar didesnį diplomatinį konfliktą.

Prancūzijos Meco mieste M. Cavusoglu pasitiko maždaug 800 vėliavomis mojavusių turkų. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault išplatino pareiškimą, kuriame nurodė, jog „nėra priežasčių uždrausti šį susibūrimą“.

„Dėkoju Prancūzijai. Prancūzija nepasidavė tokiems žaidimams“, – sakė R. T. Erdoganas.

Vėliau sakydamas kalbą netoli Stambulo, R. T. Erdoganas paragino „visas tarptautines organizacijas“ imtis sankcijų prieš Nyderlandus, kurie, pasak jo, „elgiasi kaip bananų respublika“.

Diplomatinis kivirčas išprovokavo neramumus Roterdame, kur kelias valandas taikiai vykusios demonstracijos peraugo į susirėmimus. Kad išvaikytų prie Turkijos konsulato susirinkusią daugiau nei tūkstančio žmonių minią, raitiems policijos pareigūnams teko pasitelkti vandens patrankas ir šunis.

Nyderlanduose gyvena maždaug 400 tūkst. turkų kilmės žmonių. Tuo tarpu Vokietijoje turkų, turinčių balsavimo teisę Turkijoje, bendruomenę sudaro apie 1,4 mln. žmonių ir tai yra ketvirtas pagal dydį elektoratas po Stambulo, Ankaros ir Izmyro miestų.

Trečiadienį vyksiančiuose visuotiniuose rinkimuose premjerui M. Rutte rimtą iššūkį mes ultradešiniųjų antiislamiškų pažiūrų deputato Geerto Wilderso Laisvės partija (PVV).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.