Pasaulyje

2017.03.10 23:51

Th. Rooseveltas – JAV prezidentas, stojęs akistaton su stambiomis korporacijomis

LRT.lt 2017.03.10 23:51

XX a. pradžioje Amerikoje vis labiau didėjo atotrūkis tarp turtuolių ir vargšų. Šalies prioritetai keitėsi kartu keisdami ir prezidentavimo stilių. Pasibaigus pilietiniam karui šalies kryptį diktavo Kongresas ir stambiausi pramonininkai, tačiau vienas prezidentas atsiėmė vadovavimo vadžias ir pradėjo kovoti už paprastus žmones. Kaip tik tuo metu pasaulyje ėmė bręsti konfliktas, kuris išbandė Amerikos jėgas ir jos lyderių, tarp kurių buvo ir įtakingasis Theodore`as Rooseveltas – ryžtą.

1899 m. gruodžio 31 d. – naujojo amžiaus išvakarės. San Francisko gatvėse budintys papildomi policijos būriai turėjo malšinti numatomus visuotinio bučiavimosi viešumoje protrūkius. Niujorkas šventė su nauju jaudinančiu išradimu – spalvotomis elektros lemputėmis. Amerika modernėjo. Tokie nauji išradimai, kaip automobiliai, radijo aparatai ir kinas, keitė visuomenę.

Ir tais pokyčių laikais Th. Rooseveltas pasirodė esąs tinkamiausias lyderis. Prezidento vaidmenį iš administratoriaus jis pakeitė į įžvalgaus lyderio.

„Daugeliu atžvilgių Th. Rooseveltas buvo pirmasis šiuolaikinis prezidentas. Jis puikiai suprastų dabar vykstančius debatus dėl prezidento valdžios, nes prieš 100 m. jis pats juos sukėlė“, – įsitikinęs prezidentų istorikas Richardas Nortonas Smithas.

„Vaikystėje Th. Rooseveltas buvo silpnas ir sirgo astma. Paauglystėje tėvas jam pasakė: „Theodore`ai, tavo būdas stiprus, bet kūnas silpnas. Kai kūnas silpnas, protas tavęs nenuves taip toli, kaip galėtų“, – pasakoja Th. Roosevelto asociacijos vadovas Terrence`as Brownas.

Pasak Teksaso A&M universiteto profesoriaus George`o C. Edwardso, Th. Rooseveltas pradėjo stiprinti kūną, išmoko boksuotis, dirbo rančose Vakaruose. Būsimas prezidentas išmoko daugybę naujų dalykų, kurie padėjo jam tapti neįtikėtina asmenybe.

Pirmiausia Th. Rooseveltas iškilo kaip Niujorko miesto policijos komisaras. Vėliau visoje šalyje išgarsėjo kaip Ispanijos ir Amerikos karo didvyris. Ir kaip Niujorko meras respublikonas tapo plačiai žinomas dėl savo pažangių reformų.

„Siekdamas kontroliuoti vaikų, dirbančių prie pramoninių mašinų, skaičių, į gamyklas jis siųsdavo inspektorius. Tai labai erzino pramonininkų interesus ginantį Respublikonų partijos sparną. Jie pradėjo mąstyti, kaip juo atsikračius, kur jį išsiųsti, kad daugiau niekas apie jį neišgirstų“, – pasakoja Oklahomos universiteto profesorius Stevenas Gillonas. Taigi Th. Rooseveltas buvo paskirtas JAV viceprezidentu.

1901 m. rugsėjį, praėjus vos šešiems mėnesiams nuo antrosios inauguracijos, prezidentas Williamas McKinley buvo nužudytas. 42 metų Th. Rooseveltas tapo pačiu jauniausiu prezidentu per visą šalies istoriją. Vyras, kuriuo respublikonai bandė atsikratyti, perėmė valdžią ir iškart stojo akistaton su pramonine revoliucija, kuri vienus pavertė nugalėtojais, kitus – aukomis.

„Pirmą kartą Amerikos politikoje stambios korporacijos savo rankose sukoncentravo didžiulę privačią galią. Jos steigė gigantiškus trestus“, – primena prezidentų biografijų tyrinėtojas Sidney Milkisas.

Trestai, kontroliuodami transportą ir svarbiausių prekių gamybą, galėjo nevaldomi nustatinėti kainas. Maistas buvo neįtikėtinai brangus, o vidutinis atlyginimas siekė 750 USD per metus. Vidutinė penkių asmenų šeima, kad prasimaitintų, išleisdavo maždaug pusę tos sumos.

Plačiau apie XX a. pradžios JAV prezidentus – dokumentiniame seriale „Pareigos šauksmas“.