Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Išrinkti įtakingiausi intelektualai pasaulyje

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Daugiau nei 10 tūkst. balsuotojų iš 100 pasaulio šalių išrinko įtakingiausius šių dienų intelektualus ir mąstytojus, praneša „Prospect magazine“.

Daugiau nei 10 tūkst. balsuotojų iš 100 pasaulio šalių išrinko įtakingiausius šių dienų intelektualus ir mąstytojus, praneša „Prospect magazine“.

1. Richardas Dawkinsas

Kai Oksfordo universiteto biologas R. Dawekinsas prieš 37 metus panaudojo žodį „meme“, jis negalėjo pagalvoti, kad šis žodis taps viena populiariausių sąvokų, naudojamų XXI a. internautų. Tačiau tai – dar ne viskas, kuo šis mokslininkas užkariavo balsuotojų širdis. R. Dawkinsas naudojasi „Twitter“, kur savo paskyroje skelbia ir diskutuoja mokslo, religijos, politikos aktualijų temomis. Jo misija – nušviesti visuomenę.

2. Ashrafas Ghani

Tik keliems akademikams pasisekė savo idėjas panaudoti praktikoje, A. Ghani – vienas jų. A. Ghani daug metų dirbo Afganistano finansų ministru ir atstovavo savo šalį Jungtinėse Tautose (JT), dabar pirmininkauja Afganistano perėjimo koordinaciniam komitetui. Jo tikslas – efektyvus konfliktų Afganistane sprendimas ir valdžios tarnystė piliečiams.

3. Stevenas Pinkeris

Hardvardo universiteto profesorius Stevenas Pinkeris 2011 metais išleido knygą „The Better Angels of Our Nature“, kurioje, nuodugniai ištyrinėdamas istorijos etapus, įrodo, kad žmonija tampa vis mažiau agresyvesnė. S. Parkeris žali savo darbais psichologijos, lingvistikos ir istorijos srityse.

4. Ali Allawi

A. Allawi karjerą pradėjo 1971 metais Pasaulio banke, vėliau pasitraukė į akademinę veiklą ir politiką. Po Saddamo Husseino nuvertimo, tapo Irako prekybos, finansų ir gynybos ministru. Nuo to laiko Ali Allawi jau parašė kelias knygas, pastaroji – „The Crisis of Islamic Civilisation“ – susilaukė ypač daug dėmesio pasaulyje. „Jis ir jo akademinė veikla po S. Husseino nuvertimo padėjo mums suprasti sudėtingą šalies situaciją kur kas geriau nei bet kitas“, – kalbėjo autore Clare Lockhart, parašiusi knygų su jau minėtu A. Ghani.

5. Paulas Krugmanas

Aršus dešiniųjų politikų ekonomikos kritikas P. Krugmanas buvo ne kartą užpultas dėl pareiškimų, kad taupymas – ne išeitis išspręsti krizę. P. Krugmanas rašo poleminius tekstus „New York Times“, kurie visame pasaulyje dažnai įžiebia diskusijas. Už pasiekimus akademinėje veikloje P. Krugmanas buvo apdovanotas Nobelio premija ir yra pripažįstamas kaip vienas geriausių ekonomistų pasaulyje.

6. Slavoj Žižek

S. Žižeko kritikai negali apsispręsti, kas jis – juokdarys ar piktadarys. „New Republic“ jį jau pavadino „nekenčiamiausiu filosofu pasaulyje“. Tačiau jo gerbėjų ratas sparčiai plečiasi. Vien 2012 metais jis parašė 1200 puslapių tekstą apie Georgą Wilhelmą Friedrichą Hegelį. Ir jis tai spėjo padaryti keliaudamas ir skaitydamas paskaitas įvairiuose pasaulio universitetuose.

7. Amartya Senas

A. Senui lapkričio mėn. jau sukas 80 metų, tačiau jis vis dar laikomas vienu aktyviausių pasaulio intelektualų. A. Senas išgarsėjo  1980-aisiais, nuo to laiko jis daugiausiai laiko skyrė ekonomikos plėtrai, skurdo mažinimui, politinei filosofijai. 1998 metais A. Senas laimėjo Nobelio premiją.

8. Peteris Higgas

Anglų fizikas Peteris Higgsas, kurio vardu ir pavadintas Higgso bozonas, šią dalelę aprašė dar 1964 metais. Tačiau jis visos garbės neprisiima – visada stengiasi pabrėžti, kad prie jo atradimų prisidėjo ir kiti mokslininkai. Ekspertų teigimu, 2013 metais P. Higgas už savo pasiekimus turėtų laimėti Nobelio premiją.

9. Mohamedas ElBaradei

Nobelio taikos premijos laureatas, Egipto opozicijos lyderis ir buvęs JT tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas M. ElBaradei, yra vienas aktyviausių demokratijos Egipte šalininkų ir Mohamedo Morsi kritikų. M. ElBaradei tikina, kad M. Morsi bando save paskelbti „naujuoju Egipto faraonu“.

10. Danielis Kahnemanas

Nobelio premijos lauretas, psichologas D. Kahnemanas gali būti tituluojamas tikru bestselerių karaliumi. Plakatai su jo veidu neseniai buvo iškabinti visame Londono metro, po jais buvo tik užrašas – „Mąstantis Kahnemanas“. Nors pagal išsilavinimą D. Kahnemanas yra psichologas, jo tyrimai iracionalių sprendimų srityje, padėjo pamatus elgsenos ekonomikos susiformavimui ir būtent už tai buvo apdovanotas Nobelio premija.


Kiti balsavime paminėti intelektualai:

11. Stevenas Weinbergas, fizikas.

12. Jaredas Diamondas, antropologas.

13. Oliveris Sacksas, psichologas.

14. Ai Weiwei, menininkas.

15. Arundhati Roy, rašytoja.

16. Nate`as Silveris, statistikas.

17. Asgaras Farhadis, kino režisierius.

18. Ha-Joon Changas, ekonomistas.

19. Martha Nussbaum, filosofė.

20. Elonas Muskas, verslininkas.

21. Michaelis Sandelas, filosofas. 

22. Niallas Fergusonas, istorikas.

23. Hansas Roslingas, statistikas.

24 = Anne Applebaum, žurnalistė.

24 = Craigas Venteris, biologas.

26. Shinya Yamanaka, biologas.

27. Jonathanas Haidtas, psichologas.

28. George`as Sorosas, filantropas.

29. Francis Fukuyama, politikos mokslininkas.

30. Jamesas Robinsonas and Daronas Acemoglu, politikos mokslininkas ir ekonomistas.

31. Mario Draghi, ekonomistas.

32. Ramachandra Guha, istorikas.

33. Hilary Mantel, rašytoja.

34. Sebastianas Thrunas, kompiuterių mokslininkas.

35. Zadie Smith, rašytoja.

36 = Hernando de Soto, ekonomistas. 

36 = Raghuramas Rajanas, ekonomistas.

38. Jamesas Hansenas, klimato mokslininkas.

39. Christine Lagarde, ekonomistė.

40. Roberto Ungeras, filosofas.

41. Moisés Naím, politikos mokslininkas.

42. Davidas Grossmanas, rašytojas.

43. Andrew Solomonas, rašytojas.

44. Esther Duflo, ekonomistė.

45. Ericas Schmidtas, verslininkas.

46. Wang Hui, politikos mokslininkas.

47. Fernando Savateris, filosofas.

48. Aleksėjus Navalnas, aktyvistas.

49. Katherine Boo, žurnalistė.

50. Anne-Marie Slaughter, politikos mokslininkas.

51. Paul Collier, ekonomistas

52. Margaret Chan, politikos mokslininkė

53. Sheryl Sandberg, ekonomistė

54. Chen Guangcheng, aktyvistas

55. Robert Shiller, ekonomistas

56 = Ivan Krastev, politikos mokslininkas

56 = Nicholas Stern, ekonomistas

58. Theda Skocpol, sociologė

59 = Carmen Reinhart, ekonomistė,

59 = Ngozi Okonjo-Iweala, ekonomistė

61. Jeremy Grantham, investuotojas

62. Thomas Piketty and Emmanuel Saez, ekonomistai

63. Jessica Tuchman Mathews, politikos mokslininkė

64. Robert Silvers, redaktorius

65. Jean Pisani-Ferry, ekonomistas

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi