Pasaulyje

2017.03.10 09:11

Sostų karai: diskusiją apie ES vienybę užgožė aštrus ginčas dėl D. Tusko

Europos Sąjungos lyderiai penktadienį jau be Britanijos premjerės Theresos May pradės diskusiją dėl Bendrijos ateities po „Brexit“. Tačiau derybas Briuselyje užgožė netikėtai aštrus ginčas su Lenkija, kuri nesugebėjo sustabdyti ekspremjero Donaldo Tusko perrinkimo ir užsispyrė vetuoti susitikimo išvadas. Varšuva teigia ginanti pamatinį principą, kad sprendimų negalima priimti prieš valstybių narių valią, bet jos neparėmė nė viena šalis. Lenkijos konservatorių lyderis apkaltino Bendriją pasiduodant Vokietijos diktatui ir prognozuoja jos žlugimą. D. Tuskas vis dėlto pažadėjo saugoti Lenkiją nuo izoliacijos.

Prieš pat Europos Sąjungos 60-metį — skilimas tarp naujosios Europos ir senosios. Kad jubiliejaus Romoje kovo pabaigoje netemdytų ginčai, Bendrijos lyderiai diskusiją dėl ateities po Britanijos pasitraukimo pradės jau penktadienį — kaip suderinti didžiųjų Vakarų šalių norą integruotis glaudžiau, ir didžiųjų Rytų šalių norą išsaugoti galias.

Lietuvos vadovė sako, kad ir dabar kai kurios šalys kai kuriose srityse bendradarbiauja glaudžiau, o reformų reikia nebent tokių, kad nebūtų atverta Pandoros skrynia perrašinėjant sutartis ir rengiant referendumus.

„Išties tų sričių jau yra ir manau, kad gynyba – viena iš tų sričių, kur galėtų būti gilesnė integracija tarp visų šalių. Bet mūsų principinė pozicija – kad nebūtų keičiamos Europos sutartys, o tai reiškia – rėmai yra riboti“, – sako prezidentė.

Bet diskusiją apie vienybę jau užgožė gilus skilimas su Lenkija, kai dabartinė vyriausybė nesėkmingai pamėgino blokuoti buvusios vyriausybės vadovo perrinkimą vadovauti Europos Sąjungos lyderių susitikimams. Arba, kaip sakė Lietuvos prezidentė, sostų karai.

Daugiau apie tai – reportaže.