Naujienų srautas

Pasaulyje2017.03.09 13:06

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija Jemene naudojo kasetinius šaudmenis

BNS 2017.03.09 13:06

Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ ketvirtadienį apkaltino Saudo Arabijos vadovaujamą koaliciją, kovojančią su sukilėliais Jemene, kad ji naudoja kasetines bombas per reidus gyvenamuosiuose rajonuose.

Brazilijoje pagaminti šaudmenys buvo panaudoti vasario 15 dieną atakuojant tris gyvenamuosius rajonus ir žemės ūkio paskirties žemę Jemeno šiaurėje esančioje Sados muchafazoje, kuri yra husių sukilėlių tvirtovė, rašoma „Amnesty International“ išplatintame pranešime.

Per tą ataką buvo sužeisti du žmonės, nurodė organizacija.

Anksčiau „Amnesty International“ buvo pranešusi, kad Saudo Arabijos vadovaujama koalicija naudojo kasetinius šaudmenis 2015 metų spalį ir pernai gegužę.

Koalicija „kasetinių šaudmenų naudojimą absurdiškai teisina tuo, kad tai neprieštarauja tarptautinei teisei, nors esama konkrečių įrodymų apie pasekmes civiliams, atsidūrusiems konflikto sūkuryje“, – sakė „Amnesty International“ biuro Beirute tyrimų vadovė Lynn Maalouf.

„Kasetiniai šaudmenys yra netikslinio poveikio ginklai, kurie daro neįsivaizduojamą žalą civiliams“, – sakė ji.

„Amnesty International“ paragino Braziliją prisijungti prie Konvencijos dėl kasetinių šaudmenų, o Saudo Arabiją ir jos vadovaujamos koalicijos nares – liautis naudojus visų rūšių kasetinius ginklus.

Kita tarptautinė žmogaus teisių organizacija – „Human Rights Watch“ – gruodį apkaltino koaliciją netoli dviejų mokyklų Sadoje paleidus Brazilijoje pagamintas raketas su draudžiamais užtaisais. Per šią ataką žuvo du civiliai, dar šeši, tarp jų vaikas, buvo sužeisti.

Gruodžio 6 dienos ataka buvo surengta kitą dieną po to, kai Saudo Arabija kartu su JAV ir Brazilija susilaikė per Jungtinių Tautų generalinės Asamblėjos balsavimą, per kurį triuškinama balsų dauguma buvo pritarta tarptautiniam draudimui naudoti kasetinius šaudmenis.

Kasetiniai šaudmenys – bombos, raketos arba artilerijos sviediniai – sprogdami didelėje teritorijoje išmėto nedidelius antrinius sprogstamuosius užtaisus, kurių daugelis nedetonuoja iš karto. Jie gali daug metų išgulėti žemėje ir sprogsta esant kontaktui kaip minos.

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, nekart griežtai kritikuota dėl civilių aukų Jemene, gruodį pripažino, kad „ribotai“ naudojo britų gamybos kasetines bombas, tačiau daugiau to nebedaro.

Jemene nuo 2015 metų kovo, kai į pagalbą vyriausybės pajėgoms atėjo Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, žuvo jau daugiau nei 7 400 žmonių ir dar apie 40 tūkst. buvo sužeisti, rodo JT duomenys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi