Pasaulyje

2017.03.07 16:10

Irako pajėgos šturmavo Mosulo vyriausybės kompleksą ir iškėlė savo vėliavą

BNS 2017.03.07 16:10

JAV remiamos Irako pajėgos antradienį per naktinį reidą šturmavo vakarų Mosule esantį vyriausybės pastatų kompleksą, tačiau sulaukė aršaus džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojų pasipriešinimo

Pasak generolo leitenanto Abdul Amiro Rasheedo Yar Allaho, kariai rytą iškėlė Irako vėliavą pastatų komplekse Davasos rajone. Jis taip pat negailėjo pagyrų federalinės policijos daliniams, padėjusiems užimti tą teritoriją.

Karių teigimu, popietę kompleksas dar nebuvo apsaugotas, ir jie įnirtingai tebekovojo su kontratakuojančiais IS džihadistais.

Federalinės policijos seržantas Azamas Ibrahimas buvo vienas pirmųjų karių, šturmavusių vyriausybės pastatą. Jo dalinys vėliau atsitraukė į bazę, esančią Mosulo Tairano rajono pakraštyje. Jis nurodė, kad vėliau antradienį komplekse vis dar tebesitęsė susirėmimai.

„Atsitraukėme, nes tarp mūsiškių buvo žuvusiųjų ir sužeistųjų, – naujienų agentūrai AP sakė A. Ibrahimas. – (Irako) pajėgos ten yra apsuptos, (šarvuoti automobiliai) „Humvee“ ir greitosios pagalbos automobiliai negali jų pasiekti.“

Sėkmingas irakiečių pajėgų puolimas yra didelis smūgis ekstremistams, dar neseniai kontroliavusiems beveik trečdalį Irako. Nauja operacija, kuria siekiama išvaryti IS kovotojus iš vakarinės Mosulo dalies, prasidėjo prieš daugiau kaip dvi savaites.

Irako pajėgos sausį paskelbė „visiškai išlaisvinusios“ rytų Mosulą. Oficialiai miesto atsikovojimo operacija prasidėjo spalį.

A. A. R. Yar Allahas, vadovaujantis kariuomenės operacijoms Ninevijos provincijoje, kurios sostinė yra Mosulas, sakė, kad kariai dabar kontroliuoja antro atkovoto Hurijos tilto per Tigro upę vakarinę pusę.

Praėjusią savaitę kariai pasiekė pirmą tiltą vakarų Mosule, įsiveržę iš pietų. Vietiniai jį vadina 4-uoju tiltu. Praėjusiais metais tarptautinės koalicijos aviacija sugriovė visus penkis Mosule buvusius tiltus. Šių aviacijos smūgių tikslas buvo sutrukdyti IS permesti savo kovotojus ir resursus į rytinius Mosulo rajonus, kuriuos jau išlaisvino Irako pajėgos.

Praėjus kelioms valandoms po pranešimo apie antradienį karių padarytą pažangą, Irako valstybinė televizija informavo, kad juos Mosule aplankė šalies premjeras Haideras al Abadis. Buvo parodyta, kaip jis lipa iš karinio lėktuvo, nusileidusio miesto oro uoste, ir susitinka su vyresniaisiais kariuomenės pareigūnais. Neaišku, ar H. al Abadis lankėsi vakarinėje Mosulo dalyje.

Privatus Libano transliuotojas „Al Mayadeen“ parodė gyvai transliuojamus vaizdus iš vakarų Mosulo. Ten buvo matomi juodi dūmai, kylantys iš įvairių vietovių, ir buvo girdimi šūviai. Per televiziją taip pat buvo parodyti galimai dviejų mirtininkų sukelti sprogimai, kuriuos įvykdė IS kovotojai prieš saugumo pajėgas.

Reportaže taip pat buvo matomas žymusis miesto 840 metų senumo „Kreivasis minaretas“, primenantis pasvirusį Pizos bokštą Italijoje.

IS kovotojams nepavyko susprogdinti šio statinio, kaip kitų istorinio ir archeologinio paveldo vietų, nes vietos gyventojai apsupo jį gyva grandine, siekdami apsaugoti minaretą.

Tuo tarpu Jungtinės Tautos antradienį nurodė užfiksavusios, kad nuo operacijos pradžios praėjusį mėnesį iki sekmadienio savo namus vakarų Mosule paliko apie 42 tūkst. žmonių. JT Humanitarinių reikalų koordinavimo biuras (OCHA) pranešime sakė, kad į vyriausybės kontroliuojamas teritorijas per vieną dieną pabėgo 13 350 žmonių.

Manoma, kad kariai sutiks dar daugiau namus paliekančių civilių, nes jie pasiekė tankiau apgyvendintą miesto dalį. JT turimais duomenimis, apie 750 tūkst. civilių vis dar yra įstrigę savo namuose Mosulo vakariniuose rajonuose.

Mosulas yra antras pagal dydį Irako miestas, kurio vakarinė pusė, atkirsta Tigro upės, yra paskutinė svarbi IS kontroliuojama teritorija šioje šalyje.

Šį miestą IS užėmė 2014 metų vasarą, kartu su didelėmis teritorijomis šalies šiaurėje bei vakaruose.