Pasaulyje

2017.03.06 19:50

JT teisme Ukraina kaltina Rusiją terorizmu

BNS 2017.03.06 19:50

Ukraina pirmadienį paragino Jungtinių Tautų (JT) aukščiausiąjį teismą padėti stabilizuoti padėtį rytinėje šalies dalyje, siekdama įtikinti teisėjus, kad Rusija „finansuoja terorizmą“ Kijevo konflikte su prorusiškais separatistais.

„Šiandien stovėdama prieš šį teismą prašau apsaugoti pagrindines žmonių teises Ukrainoje“, – sakė Ukrainos užsienio reikalų viceministrė Olena Zerkal Hagos Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT).

„Tūkstančiai nekaltų ukrainiečių jau patyrė mirtinas atakas“, – kalbėjo ji.

Kiek vėliau prie teismo rūmų susirinkusiems žurnalistams O. Zerkal pareiškė, kad „Ukraina laimės šią bylą, nes mes esame teisingoje pusėje“.

Rusijos atstovai po tris valandas trukusio posėdžio su žurnalistais nekalbėjo. Tačiau į Hagą yra atvykusi didelė jų delegacija, kuri Kremliaus poziciją teisme pristatys antradienį.

Beveik trejus metus nesiliaujantis separatistinis konfliktas rytinėje Ukrainoje jau nusinešė apie 10 tūkst. gyvybių ir labai pakenkė Rusijos ir Vakarų santykiams, ypač kai 2014 metais Rusija atėmė Ukrainos pietinį Krymo pusiasalį.

O. Zerkal teismui sakė, kad Kijevas siekia „stabilumo ir ramybės (užtikrinimo) priemonės neprognozuojamoje ir pavojingoje padėtyje“.

Ukraina prašo, kad TTT nurodytų Rusijai nutraukti įtariamą pinigų, ginklų ir karių srautą į Ukrainos rytinę dalį ir liautis „diskriminuoti“ Rusijos okupuotame Kryme gyvenančias mažumas.

Kijevas taip pat siekia kompensacijos dėl civilių aukų per šį konfliktą, taip pat ir dėl 2014 metais numušto Malaizijos oro linijų lėktuvo 298 keleivių ir įgulos narių žūties.