Pasaulyje

2017.03.06 19:38

Nors ES sutarė dėl Bendrijos vadavietės, apie ES kariuomenę daugelis nė girdėti nenori

Europos Sąjungos užsienio reikalų ir gynybos ministrai patvirtino prieštaringai vertinamus planus įsteigti Bendrijos karinę vadavietę. Ir nors bendrijos užsienio politikos įgaliotinė Federica Mogherini tai vadina dideliu pasiekimu, judant bendros gynybos link, vadavietė koordinuos tik neginkluotas misijas, o apie Europos kariuomenę dauguma valstybių narių net nenori girdėti. 

„Tai rodo, kad sprendimų priėmėjai Europoje suprato, kad saugumas yra prioritetas Europos piliečiams ir kad globali aplinka verčia mus prisiimti daugiau atsakomybės“, – po sutarimo dėl vadavietės kalbėjo ES užsienio politikos koordinatorė.

Tačiau nors tai ir supranta, Bendrijos šalys turi skirtingas vizijas, kaip tą saugumą užtikrinti. Prancūzija spaudžia kitas šalis imtis daugiau atsakomybės – Paryžius jaučiasi nešantis per didelę misijų naštą. Vokietija  taip pat nori tikros Europos gynybinės sąjungos. Juolab, kad Berlynui nepatinka Jungtinių Valstijų raginimas Europai didinti išlaidas gynybai.

„Europoje auga poreikis imtis daugiau saugumo veiksmų, tarp jų – ir gynybos politika. Manome, kad neturėtume susiaurinti bendros saugomo politikos tik iki gynybos, turime kalbėti ir apie krizių prevenciją, pagalbą vystymuisi“, – kalbėjo Vokietijos užsienio reikalų ministras Gabrielis Sigmaras.

Ir nors Vokietijos ir Britanijos gynybos ministrai šiltai kalbasi, Londonas vienas aršiausių bet kokios gynybinės sąjungos priešininkas. Tiesa, britai traukiasi iš Europos Sąjungos, bet lieka Baltijos ir Vidurio Europos šalys, kurioms reikia kuo glaudesnių ryšių su Amerika. 

„Raginame Europos Sąjungą artimiau bendradarbiauti su NATO, kad išvengtume nereikalingo dubliavimosi“, – pabrėžė Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Michaelis Fallonas.

Tad Briuselis ramina. Naujai vadavietei vadovaus civlis, o ne kariškis. Ir ji koordinuos tik nekarines misijas. Tad, tarkim, žmonių kontrabandininkų gaudymas Viduržemio jūroje turės atskirą vadovą. 

„Tai nėra Europos kariuomenė, žinau, kad sklando šis pavadinimas. Tai susiję su veiksmingesniu mūsų karinio darbo valdymu“, – sakė F. Mogherini.

Bendrijai dar teks paplušėti dėl to valdymo. Nesutariama, ir kaip finansuoti fondą, skirtą bendriems tyrimams, bepiločiams lėktuvams ir sraigtasparniams įsigyti. Tad kaip ir prieš kelis dešimtmečius, taip ir dabar kol kas daugiau ginčų nei vienybės.