Pasaulyje

2017.03.05 17:02

Pagrindiniai Kinijos metinio parlamentinio susitikimo akcentai

BNS2017.03.05 17:02

 Tūkstančiai politikų iš visos Kinijos susirinko Pekine į metinį įstatymų leidėjų suvažiavimą, kurį sudaro „dvi sesijos“.

Šis suvažiavimas suteikia progą pažvelgti į šalies politiką ir prioritetus, be to šiemetinis renginys yra ypač atidžiai stebimas dėl galimų užuominų apie prezidento Xi Jinpingo ambicijas.

Stebėtojai taip pat lauks užuominų dėl to, kaip Pekinas elgsis su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kuris kritikavo Kinijos prekybos politiką ir plečiamas pozicijas Pietų Kinijos jūroje.

Toliau pateikiame dalykus, kuriuos reikėtų žinoti.

Kas yra „dvi sesijos“?

Pirmoji, penktadienį prasidėjusi sesija yra Kinijos patariamojo komiteto politikos klausimais susitikimas, Kinų liaudies politinė konsultacinė konferencija (KLPKK).

Šios grupės nariai, tarp kurių yra daug Kinijos įžymybių, tarp jų ir buvęs krepšininkas Yao Mingas ir kino žvaigždė Jackie Chanas, savo šalyje sulaukia daug dėmesio, bet jų diskusijos yra palyginti nesvarbios: atstovai teikia įstatymų leidėjams politikos pasiūlymus, kurie dažniau nepadaro didelio poveikio nacionalinei politikai.

Tikrasis „dviejų sesijų“ centras yra Nacionalinio Liaudies Suvažiavimo (NLS) – šalies įstatymų leidybos institucijos – posėdis, kuris prasideda sekmadienį. Du trečdaliai jo narių priklauso valdančiajai Komunistų partijai.

Dėl daugumos įstatymų projektų, kurie bus priimti, jau seniai yra nusprendę partijos lyderiai, tad parlamentas dažnai vadinamas tik mechaniškai tvirtinančiu partijos sprendimus.

Kaip tai svarbu?

Kinija visada labai pasistengia užtikrinti, kad per parlamento sesiją, kurią Komunistų partija vadina savo atskaitomybės liaudžiai įrodymu, nors ir turi valdžios monopoliją, nebūtų jokių nepatogių incidentų.

Susitikimo vieta Didžiuosiuose Liaudies Rūmuose buvo atnaujinta, eismas sustabdytas, gamyklos uždarytos, kad dangus būtų žydras, policininkai civiliais drabužiais, regis, tyko ant kiekvieno kampo, o politiniai disidentai yra susemti ir gražiuoju ar prievarta išsiųsti „atostogų“ kur nors toli nuo sostinės.

Taip būna vieną kartą per metus, kai visi galingiausi šalies politikai būna vienoje vietoje, sudaromas svarbus laukas politinėms deryboms, džiaugsmingiems sveikinimams ir išdavystėms.

Kokie svarbiausi klausimai?

Renginys bus atidžiai stebimas laukiant signalų dėl to, kokių priemonių antroji pagal dydį pasaulio ekonomika imsis skatindama savo lėtėjantį augimą, kuriam trukdo pertekliniai gamybos pajėgumai ir struktūrinis neefektyvumas.

Stebėtojai taip pat lauks ženklų dėl to, kaip ši nuo eksporto labai priklausoma ekonomika ketina reaguoti į D. Trumpo grasinimus prekybos karu.

Paprastiems žmonėms svarbiausias klausimas yra korupcija, rodo internete atlikta Komunistų partijos ruporo „People`s Daily“ apklausa. Šis klausimas tebekelia susirūpinimą, nors jau ne vieni metai bandoma griežtomis priemonėmis išgyvendinti kyšininkavimą visuose politinės sistemos lygmenyse.

Apklausos metu daug kas taip pat minėjo socialinio saugumo garantijas ir sveikatos apsaugos sistemos reformą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.