Naujienų srautas

Pasaulyje2017.03.02 20:38

ES rytų valstybės pasisako prieš „kelių greičių“ Bendriją

BNS 2017.03.02 20:38

Keturių Europos Sąjungos rytinių valstybių premjerai ketvirtadienį atmetė „kelių greičių“ Bendrijos idėją ir pareikalavo, kad iki vėliau šį mėnesį įvyksiančio Romos viršūnių susitikimo Briuselis jau būtų susitaręs dėl ES be Britanijos ateities.

„Mes nesutinkame, kad Europos Sąjungoje būtų kokio nors susiskaldymo ir niekada nesutiksime“, – sakė Lenkijos ministrė pirmininkė Beata Szydlo spaudos konferencijoje Varšuvoje, kurioje taip pat dalyvavo jos kolegos iš Čekijos, Vengrijos ir Slovakijos.

„Mes nenorime daugiau ar mažiau Europos, mes norime geresnės Europos“, – pridūrė ji.

Galingosios ES narės Vokietija ir Prancūzija palaiko „kelių greičių“ Europą, sakydamos, kad tai leis kai kurioms šalims vykdyti tokius projektus kaip glaudesnis bendradarbiavimas gynybos srityje, nelaukiant, kol prie jų prisidės ne tokios entuziastingos valstybės.

Keturios ES valstybės, sudarančios vadinamąjį Višegrado ketvertą, išplatino bendrą pareiškimą, kad „bet kokia sustiprinto bendradarbiavimo forma turėtų būti atvira kiekvienai valstybei narei ir reikėtų griežtai saugotis bendrosios rinkos, Šengeno zonos ir pačios Europos Sąjungos skaidymo“.

Pasak B. Szydlo, visų keturių šalių lyderiai „tikisi, kad Europos Vadovų Tarybos vadovas Donaldas Tuskas pritars ankstesniems Europos reformų pasiūlymams, jog susitikę Romoje galėtume tiesiog bendrai paskelbti Europos planą“.

Tuo metu Slovakijos premjeras Robertas Fico perspėjo, kad „pasiruošimai Romos viršūnių susitikimui, labai svarbiam Europos Sąjungos ateičiai, yra menki“.

„Vietoje Europos ateities vizijos (pristatymo) Romos viršūnių susitikimas gali pavirsti susibūrimu, kuriame bus atkakliai ginami atskirų šalių nacionaliniai interesai, o šiandien tai niekam nenaudinga, tai gali mums tik pakenkti“, – kalbėjo jis.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris trečiadienį europarlamentarams pristatė penkis galimus ES ateities scenarijus, kai iš Bendrijos pasitrauks Didžioji Britanija.

Iš šių penkių scenarijų pažymėtini šie: apsiriboti Europos Sąjungoje tik veikla vieningoje rinkoje; sugrąžinti dalį galių ES šalims; sukurti „daugiagreitę“ Europą.

Europos Sąjungos lyderiai dabar nagrinės J. -C. Junckerio pateiktus scenarijus iki kovo 25 dienos, kai Romoje bus minimos Bendrijos įkūrimo sutarties 60-osios metines; manoma, kad ten bus paskelbta deklaracija apie pasirinktą kelią po 2019 metų, kuomet, kaip spėjama, Britanija jau bus pasitraukusi iš Bendrijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi