Pasaulyje

2017.02.28 16:15

Rusijos pareigūnai atliko kratą garsios opozicijos žurnalistės bute

BNS 2017.02.28 16:15

Maskvoje tyrėjai antradienį atliko kratą garsios opozicijos žurnalistės Zojos Svetovos bute, pranešė jos vyras Viktoras Dzjadko telefonu naujienų agentūrai AFP.

Pasak jo, daugiau nei prieš dvi valandas prasidėjusioje „kratoje dalyvauja apie 10 žmonių“.

57 metų Z. Svetova, rašanti sensacingus straipsnius opozicijos žiniasklaidos priemonėms, tarp jų žurnalui „Novoje Vremia“, daug dėmesio skyrė kalinių išnaudojimo atvejams didelio atgarsio sulaukusiose bylose ir daug jų apklausė kalėjime.

Iki praėjusių metų ji buvo valstybinės komisijos, stebinčios padėtį Maskvos kalėjimuose, narė.

Žmogaus teisių advokatė Ana Stavickaja socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad kratą atlieka Rusijos tyrimų komitetas, tiriantis sunkų nusikaltimą.

A. Stavickaja, atvykusi į Z. Svetkovos butą palaikyti žurnalistės, sakė, kad krata yra susijusi su naftos kompanijos JUKOS, kuriai vadovavo Michailas Chodorkovskis, 14 metų senumo valstybės lėšų grobstymo byla.

Atvirai Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną per pirmąją jo kadenciją kritikavęs M. Chodorkovskis buvo suimtas 2003 metais ir už mokesčių vengimą 10 metų praleido kalėjime. Dabar jis gyvena Londone.

Z. Svetkovos straipsniai buvo spausdinami M. Chodorkovskio „Atviros Rusijos“ interneto svetainėje.

Kratą atlikę pareigūnai skaitė dokumentus ir kopijavo juos iš kompiuterių, informavo A. Staviskaja.

Vienas informuotas šaltinis naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad tyrėjai ieško „medžiagos ir įrodymų, susijusių su pinigų plovimo atveju „didelėje“ JUKOS byloje“.

Tyrėjai mano, kad pinigai buvo plaunami „finansuojant įvairias organizacijas ir konkrečius žmones“, sakė šaltinis.

„Jie atėjo apieškoti Zojos Svetkovos buto dėl „Jukos“ bylos... Jie visiškai ją pralaimėjo“, parašė M. Chodorkovskis tinkle „Twitter“.

Minėtas šaltinis sakė „Interfax“, kad ši krata yra techninio pobūdžio.

„Kratos pas Svetovą atliekamos dėl JUKOS bylos – tai įprasta rutininė procedūra, dėl kurios žmogaus teisių gynėjai nebus suteiktas koks nors procesinis statusas, – nurodė šaltinis. – Įprastas techninis darbas. Daug triukšmo dėl nieko.“

Prieš Z. Svetkovos buto susirinko žmogaus teisių aktyvistai, tarp jų ir Levas Ponomariovas iš judėjimo „Už žmogaus teises“, bet tyrėjai jų neįleido į vidų.

„Еsame pažįstami ir draugai. Norime stebėti, kas vyksta per kratą – ar ji yra teisėta, ar ne“, – sakė L. Ponomariovas.