Naujienų srautas

Pasaulyje2017.02.28 09:35

Naujasis JAV prekybos sekretorius įtariamas ryšiais su Rusija

BNS 2017.02.28 09:35

Wilburas Rossas pirmadienį per Senato balsavimą buvo lengvai patvirtintas naujuoju JAV prekybos sekretoriumi, bet jam buvo užduota nepatogių klausimų apie numanomus ryšius su Rusijos oligarchais ir pareigas Kipro banko valdyboje.

Dalis demokratų senatorių palaikė prezidento Donaldo Trumpo pasirinktą 79 metų kandidatą, tad jo paskyrimas buvo patvirtintas 72 balsais prie 27. Dabar šiam milijardieriui, kurio specializacija – tvarkyti į keblią padėtį patekusias įmones, bus patikėta įgyvendinti D. Trumpo pažadą grąžinti į Jungtinės Valstijas darbo vietas gamybos pramonėje.

Už W. Rosso kandidatūrą balsavo 21 demokratas.

W. Rossas, pakeisiantis šiose pareigose kitą milijardierę – Penny Pritzker – dabar koordinuos JAV prekybos politiką su Amerikos prekybos atstovu. Į šį postą D. Trumpas pasiūlė Robertą Lighthizerį, dar laukiantį Senato patvirtinimo.

D. Trumpas gina savo administracijos ryšius su Maskva, nutekėjus informacijai apie jo rinkimų kampanijos štabo daugkartinius kontaktus su Rusijos žvalgybos pareigūnais po respublikono pergalės rinkimuose praeitais metais.

Demokratai taip pat iškėlė klausimų apie W. Rosso ryšius su Rusija per Kipro banką – didžiausią šios šalies banką, 2013 metais išgelbėta nuo bankroto euro zonos šalių ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pastangomis, kai daugelis jo indėlininkų buvo priversti sutikti su dalies lėšų praradimu.

Nuo 2014 metų W. Rossas užima Kipro banko direktorių valdybos pirmininko pavaduotojo pareigas.

Kipro bankas taip pat yra Rusijos verslo konglomerato „Lamesa Holding“ antrasis didžiausias akcininkas. „Lamesa Holding“ savininkas yra Rusijos oligarchas Viktoras Vekselbergas, kurio turtą žurnalas „Forbes“ vertina daugiau kaip 12 mlrd. JAV dolerių.

„Nominuotasis į @CommerceGov (prekybos sekretoriaus postą) Wilburas Rossas praktiškai yra karikatūriškai stereotipinis Volstrito „riebus katinas“, kuriam nerūpi niekas kitas, tik jis pats“, – rašė iškili D. Trumpo oponentė senatorė Elizabeth Warren.

W. Rosso pirmtakas Kipro banko valdybos pirmininko pavaduotojo poste buvo Vladimiras Stržalkovskis – buvęs KGB agentas, žinomas dėl artimų ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Jungtinių Valstijų Senatas ir Amerikos visuomenė nusipelnė žinoti viską apie jūsų ryšius su Rusija ir jūsų žinias apie bet kokius ryšius tarp Trumpo administracijos, Trumpo kampanijos arba „Trump Organization“ ir Kipro banko“, – laiške W. Rossui rašė demokratas senatorius Cory Bookeris.

Vasario viduryje C. Bookeris ir penki kiti senatoriai demokratai išsiuntė W. Rossui laišką, kuriame užklausė, ar Kipro bankas yra skolinę D. Trumpo nekilnojamojo turto grupei „Trump Organization“.

Pareigūnai taip pat ragino W. Rossą atskleisti, ar jis palaikė kokių nors ryšių su Rusijos pareigūnais arba agentais per prezidento rinkimų kampaniją.

W. Rosso komanda į prašymus pakomentuoti padėtį kol kas neatsakė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi