Pasaulyje

2017.02.24 13:35

Baltųjų rūmų patarėjas paprašė FTB užginčyti pranešimus apie kontaktus su Rusija

BNS 2017.02.24 13:35

Baltųjų rūmų administracijos vadovas Reince`as Priebusas paprašė FTB aukšto rango pareigūno užginčyti žiniasklaidos pranešimus, kad prezidento Donaldo Trumpo  kampanijos padėjėjai per rinkimus dažnai palaikydavo ryšį su Rusijos žvalgybos agentais, vėlai ketvirtadienį sakė šaltinis Baltuosiuose rūmuose.

Pasak šaltinio, R. Priebusas prašymą pateikė po to, kai FTB nurodė Baltiesiems rūmams manantis, kad laikraščio „The New York Times“ praėjusios savaitės pranešimas apie tokius kontaktus nėra tikslus. Iki ketvirtadienio FTB tokios pozicijos viešai nebuvo pareiškusi ir nebuvo požymių, kad būtų ketinama tai padaryti.

„The New York Times“ rašė, kad JAV agentūros pernai perėmė telefoninius pokalbius tarp Rusijos žvalgybos pareigūnų ir D. Trumpo 2016 metų kampanijos komandos narių.

R. Priebuso diskusija su FTB direktoriaus pavaduotoju Andrew McCabe`u papiktino kai kuriuos demokratus. Pasak jų, tai pažeidžia politiką, kuria siekiama apriboti komunikaciją tarp šios įstatymo priežiūros agentūros ir Baltųjų rūmų, susijusią su nebaigtais tyrimais.

„Baltiesiems rūmams paprasčiausiai neleidžiama spausti FTB daryti viešus pareiškimus apie nebaigtus tyrimus dėl prezidento ir jo patarėjų“, – sakė Mičiganui atstovaujantis Atstovų Rūmų narys Johnas Conyersas, dirbantis Teismų komitete.

2009 metais paskelbtame tuometinio generalinio prokuroro Erico Holderio memorandume sakoma, kad Teisingumo departamentas apie tebevykdomus tyrimus Baltuosius rūmus informuos tik tais atvejais, kai tai bus „svarbu prezidento pareigų vykdymui ir tinkama įstatymų priežiūros požiūriu“. Tokia komunikacija turėtų vykti tik tarp aukščiausio rango pareigūnų Baltuosiuose rūmuose ir Teisingumo departamente, nurodoma memorandume.

Minėtas šaltinis – vienas Baltųjų rūmų pareigūnas – neatsakė į klausimą, ar administracija yra susirūpinusi dėl R. Priebuso komunikacijos su A. McCabe`u tinkamumo. Pareigūnas neturėjo įgaliojimų viešai kalbėti šiuo klausimu ir reikalavo anonimiškumo.

FTB nekomentuoja, ar susisiekė su Baltaisiais rūmais dėl „The New York Times“ pranešimo teisingumo.

Televizija CNN pirmoji pranešė, kad R. Priebusas paprašė FTB įsikišti į šį reikalą.

D. Trumpą klausimai apie potencialius ryšius su Rusija persekioja nuo pat pergalės rinkimuose. JAV žvalgybos agentūros taip pat padarė išvadą, kad Rusija kišosi į kampaniją siekdama padėti D. Trumpui įveikti demokratę Hillary Clinton.

Praėjusią savaitę D. Trumpas atleido patarėją nacionalinio saugumo klausimais Michaelą Flynną, nes jis suklaidino viceprezidentą Mike`ą Pence`ą ir kitus Baltųjų rūmų pareigūnus apie savo kontaktus su Rusijos ambasadoriumi Jungtinėse Valstijose. M. Flynnas, kurį apie jo kontaktus klausinėjo FTB, kaip teigiama, valdžios perdavimo laikotarpiu daug kartų kalbėjosi su ambasadoriumi, taip pat – ir apie JAV sankcijų politiką.

Vis dėlto D. Trumpas ir jo patarėjai neigė, kad per rinkimus buvo kontaktų su Rusijos pareigūnais. Praėjusią savaitę D. Trumpas sakė, kad, jo žiniomis, per kampaniją niekas nesikalbėjo su Rusijos žvalgybos agentais.

R. Priebusas apie savo kontaktus su FTB užsiminė savaitgalį: televizijai „Fox News“ jis sakė, jog „aukščiausi žvalgybos bendruomenės lygmenys“ patikino jį, kad įtarimai apie kontaktus su Rusija kampanijos metu yra „ne tik smarkiai išpūsti, bet ir neteisingi“.

Oregonui atstovaujantis demokratų senatorius Ronas Wydenas sakė, kad R. Priebuso komentarai sudarė sąlygas FTB direktoriui Jamesui Comey viešai aptarti biuro tyrimą.

„Jei Baltųjų rūmų administracijos vadovas gali daryti viešus pareiškimus apie įsivaizduojamas FTB tyrimo išvadas, tai direktorius Comey gali pasakyti tiesą Amerikos žmonėms“, – sakė R. Wydenas.

Buvęs Teisingumo departamento prokuroras Justinas Shuras sakė, jog yra būtina, kad Teisingumo departamento tyrimų neveiktų politiniai sumetimai.

„Bendrai tyrimai ir baudžiamieji persekiojimai turėtų būti faktų bei įrodymų rinkimas ir įstatymo taikymas“, – sakė J. Shuras.

Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas ir kiti respublikonai smarkiai kritikavo tuometinės generalinės prokurorės Lorettos Lynch susitikimą su buvusiu prezidentu Billu Clintonu, D. Trumpo pagrindinės varžovės rinkimuose sutuoktiniu. Tas susitikimas įvyko Teisingumo departamento prižiūrimam FTB tiriant H. Clinton naudojimąsi privačia elektroninio pašto dėžute ir asmeniniu interneto serveriu.