Pasaulyje

2017.02.21 22:43

Nutekėjęs dokumentas didina nežinią, kas laukia imigrantų po „Brexit“

Europos Sąjunga (ES) baiminasi, kad Jungtinei Karalystei (JK) išstojus iš ES, milijonai jos piliečių atsidurs nežinioje dėl Britanijos imigracijos sistemos spragų.

Parlamentarai ir aukšto rango pareigūnai nerimauja, kad sugriežtinus įvažiavimą 27-ių ES narių piliečiams ir nesant informacijos ar atrankos sistemos, kas gali likti, kils chaosas, informuoja theguardian.com.

Manoma, kad derybų dėl Lisabonos sutarties 50-ojo straipsnio pradžioje Britanija ir ES sutars dėl galutinės datos, po kurios šalyje gyvenantys užsieniečiai nebeturės teisės automatiškai pasilikti.

Tiesa, nutekėjusiame Europos Parlamento Įdarbinimo komiteto dokumente rašoma: „JK neturi populiacijos registro. Realiai būtų sunku nuspręsti, kurie ES 27-ių narių piliečiai gyveno legaliai iki „Brexit“.“

Kaip rašoma dokumente, jei visi 3,3 mln. ES piliečių pradėtų procedūras, siekdami įrodyti savo teises, šalies administracinė sistema būtų perkrauta.

Neseniai atliktos apklausos „Opinium“ duomenimis, dauguma britų mano, kad šalyje gyvenantiems ES piliečiams turėtų būti automatiškai suteikta teisė pasilikti, o tik 5 proc. manė, kad piliečiai turėtų išvykti. Na, o praėjus aštuoniems mėnesiams po pernai birželį vykusio referendumo, stiprėja ES piliečių, gyvenančių JK, nerimas dėl ateities.

Atsakydamas į Briuselio pranešimą vienas aukšto rango diplomatas iš Rytų Europos teigė: „Nustebau, kad JK negali stebėti atvykstančių ir išvykstančių, jiems teks greitai rasti tinkamą sprendimą.“

Tony‘o Blairo vyriausybei 2007 m. teko atsisakyti planų dėl nacionalinės tapatybės kortelės ir gyventojų registro, baiminantis dėl piliečių duomenų saugumo.

Iki šiol JK vyriausybė nefiksavo atvykstančių ir išvykstančių ES piliečių. Darbo ir pensijų departamentas ir kitos su mokesčiais susijusios institucijos turima informacija nesidalina. Vyriausybė galėtų atsekti, kas gyveno šalyje iki „Brexit“, pasitelkusi nacionalinio draudimo sistema, tačiau ir tai neatspindėtų tų, kurie nedirba ar nedeklaruoja mokesčių.

Suteikiant teisę gyventi visiems, kurie užsiregistravo draudimo numeriui gauti iki tam tikros datos, būtų sudarytos sąlygos šalyje likti milijonams žmonių, kurie nebegyvena šalyje, taip pat ir tiems, kas JK buvo trumpai ir neturi ryšių su šalimi. Be to, neišsispręstų klausimas, ar turinčiųjų nacionalinį draudimo numerį artimiesiems galima atvykti į šalį.

Maždaug prieš savaitę, kalbėdamasi su Prancūzijos ministru pirmininku Bernardu Cazeneuve, Theresa May pabrėžė, kaip svarbu anksti susitarti dėl ES piliečių teisių po „Brexit“.