Pasaulyje

2017.02.21 18:17

Austrijoje areštuotas Ukrainos oligarchas D. Firtašas

BNS2017.02.21 18:17

Austrijos pareigūnai antradienį pranešė apie ukrainiečių oligarcho Dmytro Firtašo suėmimą pagal Europos arešto orderį, dėl sąsajų su organizuotu nusikalstamumu bei pinigų plovimu Ispanijoje.

Kiek anksčiau tą pačią dieną Austrijos apeliacinis teismas, atmetęs ankstesnę nutartį, leido ji išsiųsti į Jungtines Valstijas, kuriose jis ieškomas dėl kaltinimų kyšininkavimu.

51 metų D. Firtašas, kuris yra vienas turtingiausių žmonių Ukrainoje ir anksčiau palaikė dabar jau nuverstą prorusišką prezidentą Viktorą Janukovyčių, buvo suimtas Austrijoje 2014 metų kovą.

Po 10 dienų jis buvo paleistas už rekordinį toje šalyje 125 mln. eurų užstatą, bet jam nebuvo leista išvykti iš Austrijos.

JAV pareigūnai siekia jo ekstradicijos, kad galėtų pateikti kaltinimus D.Firtašui, kuris, kaip įtariama, kartu su penkiais kitais asmenimis 2006 metais sumokėjo 18,5 mln. dolerių kyšių Indijos pareigūnams, kad užsitikrintų teisę eksploatuoti titano rūdos telkinius. D. Firtašas neigė tuos kaltinimus ir sakė, kad jie yra politiškai motyvuoti.

Pernai balandį teisėjas Vienoje atmetė JAV prašymą, laikydamas jį būtent „politiškai motyvuotu“.

D. Firtašui priklausanti verslo imperija „Group DF“ užsiima energetika, chemijos pramone, žiniasklaidos ir nekilnojamojo turto verslu bei bankininkyste Ukrainoje ir kitose šalyse, tarp jų ir Vokietijoje, Italijoje, Austrijoje.

Jis susikrovė kapitalą importuodamas dujas į Ukrainą iš Rusijos ir Centrinės Azijos, kai vadovavo dabar jau likviduotai įmonių grupei „RosUkrEnergo“, bendradarbiavusiai su Rusijos dujų milžine „Gazprom“.

D. Firtašas, 2010 metais parėmęs V.Janukovyčiaus rinkimų kampaniją, sugebėjo išplėsti savo verslo interesus; jis įsigijo chemijos ir trąšų gamyklų, taip pat televiziją „Inter“.

Kremliaus palaikomas V. Janukovyčius buvo nuverstas per protestus 2014 metų vasarį, ir netrukus D.Firtašas buvo suimtas Austrijoje, nors tos šalies pareigūnai neigia ryšį tarp šių įvykių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.