Pasaulyje

2017.02.20 23:22

Elitinių karių verslas: kaip veikia pirmoji privati karinė džihadistų kompanija

15min.lt2017.02.20 23:22

Gausiai ginkluoti, dėvintys specialius šarvuotus kostiumus ir balistinius šalmus vyrai gali būti matomi saugantys bunkerius, šturmuojantys pastatus ar pozuojantys prie mokymo lentų per taktines pamokas. Nors tokių „Youtube“ svetainėje patalpintų įrašų aprašai yra rašomi kirilica, jų fone skamba musulmoniškas a cappella muzika našidas – kuri dažnai naudojama ekstremistinių grupuočių propagandiniuose filmukuose. Tačiau šie vyrai – ne įprasti džihadistai. Jie – „Malhama Tactical“, pirmoji pasaulyje privati karinė kompanija, rašo „Foreign Policy“.  

„Malhama Tactical“ – tai 10 puikiai apmokytų kovotojų iš Uzbekistano ir musulmoniškų Rusijos respublikų Kaukazo regione. Nors tai atrodo mažai, bet dydis nėra svarbiausia, kai kalbama apie karines konsultacijas, ypač – socialinių tinklų amžiuje. „Malhama Tactical“ reklamuoja savo mūšius įvairiose socialinėse platformose ir sulaukia rezultatų – jų parengtas programas labai vertina džihadistai Sirijoje, kompanija turi gerbėjų visame pasaulyje.

Grupės lyderis – 24-erių uzbekas, save vadinantis Abu Rofiqu (arabiškai – Rofiqo tėvas). Apie jį žinoma nedaug – jis dažnai keičia asmenines paskyras socialiniuose tinkluose, naudoja daug pseudonimų, skleidžia klaidingą informaciją, kad supainiotų mėginančius jį susekti.

Visuose vaizdo klipuose ir nuotraukose internete jis dėvi šaliką arba balaklavą ir taip dengia savo veidą. Matomos tik tamsios akys ir juodi plaukai. Jis laisvai kalba rusiškai, tačiau turi nežymų uzbekišką akcentą.

Įkurta 2016-ųjų gegužę, „Malhama Tactical“ jau turi gerą vardą Sirijoje. Grupuotė čia samdoma kautis, mokyti kovotojus, konsultuoti kariniais klausimais. Nepaisant to, kad Sirijos valdžios pajėgoms pastaruoju metu gerai sekasi, „Malhama Tactical“ teikiamų paslaugų pasiūla šalyje yra kaip niekad didelė, „Foreign Policy“ teigė pats Abu Rofiqas per žinučių programėlę „Telegram“.

Tačiau dabar grupuotės lyderis galvoja apie plėtrą į kitas šalis. Jo vyrai, anot Abu Rofiqo, pasirengę imtis darbo bet kur, kur musulmonai sunitai gyvena priespaudoje. Kaip tokias vietas jis įvardija Kiniją ir Mianmarą. Vyras taip pat neatmeta, kad „Malhama Tactical“ gali grįžti prie savo šaknų ir grįžti į Šiaurės Kaukazą tam, kad kautųsi su Rusijos valdžia.

Lapkričio mėnesį grupuotė „Facebook“ tinkle paskelbė ieškanti instruktorių su patirtimi kovose. Skelbime „Malhama Tactical“ apibūdinama kaip „linksma ir draugiška komanda“, o instruktoriams būtų suteikiamos ir atostogos bei viena poilsio nuo džihado diena per savaitę. Skelbimas toks, lyg darbuotojų ieškotų įprasta kompanija, o ne grupuotė, besikaunanti žiauriame kare.

Sirijoje yra nemažai kovotojų iš Rusijos ir Vidurio Azijos. Jie yra užsitarnavę vietos kovotojų pagarbą – vietiniai pastebėjo, kad rusakalbiai žūsta gerokai dažniau nei vietos kovotojai. Vietiniai juos vadina „inghimasi“ – terminu, kurį džihadistai vartoja apibūdindami tuos kovotojus, kurie įsiveržia į priešo teritoriją siekdami išžudyti kuo daugiau žmonių, bet be plano patiems grįžti gyviems. Tipiškas inghimasi – tas, kuris kaunasi, kol jam baigiasi šoviniai, o tuomet susisprogdina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt