Pasaulyje

2017.02.20 09:24

JAV vėl patruliuoja ginčus keliančioje Pietų Kinijos jūroje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.02.20 09:24

Jungtinių Valstijų lėktuvnešio smogiamoji grupė vėl patruliuoja Pietų Kinijos jūroje, nors santykiuose su Kinija pakanka įtampos dėl Pekino noro kontroliuoti vandens kelius, taip pat gausius jūros išteklius. Vašingtonas teigia teritoriniuose ginčuose nepalaikąs nė vienos šalies, tačiau jau kelis kartus siuntė karinius laivus ir lėktuvus, kad užtikrintų laisvą laivybą Pietų Kinijos jūroje, nors sukėlė Pekino protestų.

Ko tik nedaro Kinija, kad pabrėžtų, jog ji vyrauja šiuose jūros plotuose. Pasinaudodama nedideliu povandeniniu laivu dugne įsmeigė savo vėliavą, kad pabrėžtų: tai – jos teritorija. Ginčytinoje saloje įteigė miestą, nors į šią salą pretenduoja Vietnamas ir Taivanas. Kinijos pakrantės apsauga neleido protestuotojams iš Filipinų įsmeigti savo šalies vėliavą ant jūroje išsikišusio rifo. Ji pati tokius rifus plečia, paverčia dirbtinėmis salomis, kad galėtų kilti ir leistis kariniai lėktuvai.

Kinijos karinės pratybos šioje jūroje dažnos – praėjusią savaitę Pekinas perspėjo Vašingtoną nesikišti į jos suverenumą Kinijos jūroje, per kurią kasmet perplukdoma 5 trilijonų dolerių vertės krovinių. Kinija pretenduoja ir į gausius jūros išteklius.

Amerikos lėktuvnešio „Carl Vinson“ grupė atplaukė į „įprastą" patruliavimo operaciją Pietų Kinijos jūroje, tvirtina laivyno vadovybė. Pasak Kinijos užsienio reikalų ministerijos, laivams ir orlaiviams leista veikti jūroje, vadovaujantis tarptautine teise, tačiau Pekinas perspėjo neleisiąs kenkti jo suverenitetui ir saugumui vardan laivybos laisvės ir skrydžių laisvės.

Brunėjus, Malaizija, Filipinai, Taivanas ir Vietnamas taip pat pretenduoja į Kinijos jūros vandens kelius, žuvų, naftos ir dujų išteklius.

Neseniai lankydamas Japonijoje Pentagono vadovas sakė, kad Amerikos administracija nepageidautų staigių karinių judesių šiame regione, nors per klausimus Senate valstybės sekretorius Rexas Tillersonas sakė, kad Kinijai negalima leisti šeimininkauti ginčytinose salose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.