Pasaulyje

2017.02.19 23:25

Istorikas H. Jamesas: „Trečiasis pasaulinis karas yra rimta grėsmė“

15min.lt 2017.02.19 23:25

Donaldo Trumpo išrinkimas ir „Brexit“ rezultatai parodė, kad žmonės praranda tikėjimą globalizacija. O tai gali tapti naujo pasaulinio konflikto priežastimi. Tai sako garsus Didžiosios Britanijos istorijas Haroldas Jamesas, dirbantis Prinstono universitete.  

„Manau, kad pasaulinis karas yra visiškai rimta grėsmė“, – televizijoje „Sky News“ sakė britų mokslininkas.

Jis pabrėžė, kad dabartinė padėtis labiau primena situaciją prieš Pirmąjį pasaulinį karą, o ne praėjusio amžiaus trečiąjį dešimtmetį, kai Europoje įsitvirtino naciai ir sovietai.

„Po 1907 metų užsienio reikalų ministerijos, gynybos ministerijos, žvalgybos agentūros pradėjo savo darbe naudoti informaciją. Jie pradėjo galvoti, kad informacija yra esminis dalykas, norint kontroliuoti karinius veiksmus. Ir toje komunikacijos kontrolės aplinkoje vyko ginklavimosi varžybos“, – sakė H. Jameas.

Jis atkreipė dėmesį, kad ginklavimosi varžybos vyksta ir šiuo metu. Paklaustas, kaip vertina dabartinės padėties lyginimą su situacija prieš Antrąjį pasaulinį karą, H. Jamesas sakė: „Tai yra baisūs palyginimai, bet aš manau, kad jie teisingi. Ir jūs galite pamatyti kažką panašaus, kaip 1920 ar 1930 metais.“

Mokslininkas pabrėžė, kad būtent globalizacijos idėjos nuosmukis prisidėjo prie pirmųjų dviejų pasaulinių karų. Prieš abu konfliktus klestėjo antiglobalistiniai judėjimai.

„Mes vėl siūbuojame iš eros, kai visi manė, kad globalizacija yra neišvengiama, į periodą, kai žmonės galvoja, jog yra labai rimtų problemų su globalizacija, – televizijoje kalbėjo H. Jamesas. – Ir vis daugiau vyriausybių, politinių judėjimų, komentatorių, žmonių gatvėse galvoja, kad globalizacija tiesiog neveikia. Manau, kad šiuo metu šis judėjimas ypač nukreiptas prieš migraciją.“

2017 metų sausį mokslininkai paslinko vadinamojo Lemties Laikrodžio rodyklę arčiau vidurnakčio. Šis daiktas simbolizuoja dabartinio pasaulio sunaikinimo grėsmę.