Pasaulyje

2017.02.18 19:59

Lenkijos gamtosaugininkai kreipėsi į EK dėl oro taršos šalyje

Lenkijos gamtosaugininkų organizacijos įteikė peticiją Europos Komisijai, ragindamos priversti valstybės ir vietos valdžią mažinti oro taršą. Dabar valdanti „Teisės ir Teisingumo“ partija ir ankstesnės įvairių politinių krypčių valdžios šalies energetikos pagrindu laiko vietinę anglį ir nedaug dėmesio skiria, kad būtų mažinama oro tarša. Tad Lenkijoje oro užterštumas vienas didžiausių, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis.

Prie nevyriausybinių organizacijų skundo prisideda Europos Sąjungos aplinkosaugos agentūra, jos duomenimis, dėl oro taršos sukeltų ligų Lenkijoje per metus miršta apie 50 tūkst. žmonių. 70 proc. Lenkijos namų ūkių šildomi senomis krosnimis, kuriose deginamos menkos kokybės anglys ar šiukšlės. Anglimis kūrenamos senos elektrinės gamina beveik visą šalyje suvartojamą elektros energiją.

Pasak gamtosaugininkų, Lenkijos ore didžiausia vėžį sukeliančio benzopyreno koncentracija Europoje, keturis kartus viršijanti normą. Jie tikisi, kad oficialus skundas privers valdžią sukrusti. 

„Europos Komisija gauna daug panašių skundų, bet tikimės, kad reaguos į mūsų prašymą su tiek parašų“, – sako nevyriausybinės organizacijos „Demokratija veikia“ aktyvistas Piotras Cykowskis.

24 tūkst. parašų surinkta tam, kad vyriausybė uždraustų pardavinėti žemiausios kokybės anglis būstams šildyti. Smogas ypač erzina šią nevėjuotą žiemą.

„Anglys mūsų vyriausybei svarbesnės nei 38 mln. Lenkijos gyventojų sveikata. Todėl tikimės, kad Europos Komisija privers imsis konkrečių veiksmų, kad pagerėtų oro kokybė“, – tikisi organizacijos „ClientEarth“ teisininkė Agnieszka Warso-Buchanan.

Europos Komisija jau paskelbė, kad imasi drausminti Lenkiją ir kitas šalis, pažeidžiančias oro taršos normas, keliančias pavojų sveikatai. 

Vyriausybė argumentuoja, kad tai yra smūgis anglių pramonei, kuri ir taip prie žlugimo ribos. 

Tačiau oro taršos padariniai taip pat neša nuostolių, per metus dėl su oro tarša susijusių ligų prarandama 19 mln. darbo dienų, 26 mlrd. eurų. Tad iš pradžių Lenkijos valdžia raginama bent jau nustatyti taršos normas anglimis besišildantiems namų ūkiams.