Pasaulyje

2017.02.16 14:53

EP sustiprino bausmes už pagalbą ir paramą teroristams

LRT.lt 2017.02.16 14:53

Į Siriją, Iraką ar kitas konfliktų zonas kovoti vykstantys radikalizuoti asmenys kelia vis didesnę grėsmę saugumui. Daugėja ir „vienišų vilkų“, kurie nepriklauso jokioms grupuotėms ir vieni planuoja bei vykdo teroro išpuolius. Ketvirtadienį europarlamentarai pritarė naujoms ES kovos su terorizmu taisyklėms, kurios įpareigoja ES šalis taikyti baudžiamąją atsakomybę už parengiamąsias ir pagalbines veiklas, susijusias su terorizmu, teigiama pranešime spaudai.

Visose ES šalyse baudžiamoji atsakomybė turės būti taikoma už verbavimą prisijungti prie teroristinių grupių, keliones terorizmo tikslais, jo finansavimą, teroristų rengimą ir dalyvavimą jų organizacijose, taip pat viešą terorizmo propagavimą, šlovinimą ir pateisinimą. Didžiausias įkalinimo terminas priklausomai nuo veikos negalės būti trumpesnis nei aštuoneri ar 15 metų.

Kartu numatyta ES valstybių pareiga užtikrinti terorizmo aukų apsaugą, taip pat prievolė po išpuolio nedelsiant suteikti medicininę, psichologinę ir kitokią pagalbą aukoms bei jų artimiesiems.

„Turime sustabdyti nusikaltėlius prieš jų juodus darbelius, o ne gailėtis, kad vėl įvyko išpuolis. Pasiekėme tinkamą saugumo ir pagrindinių teisių pusiausvyrą, nes beteisis saugumas yra beprasmis“, – pažymėjo EP pranešėja Monika Hohlmeier (Europos liaudies partija, Vokietija).

Šios taisyklės jau suderintos su ES Taryba, todėl neliko kliūčių joms įsigalioti. ES valstybės turės per 18 mėnesių jas perkelti į savo teisę. Naujosios taisyklės nebus privalomos Jungtinei Karalystei, Airijai ir Danijai, kurios išsiderėjusios išimtis teisingumo ir vidaus reikalų srityje.