Pasaulyje

2017.02.15 20:04

J. Mattisas: NATO narės turi mokėti daugiau, arba JAV mažins savo įsipareigojimus

BNS 2017.02.15 20:04

JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas trečiadienį perspėjo NATO nares, kad Vašingtonas „mažins savo įsipareigojimus“ Aljansui, jeigu narės nedidins savo finansinio indėlio.

„Amerikiečiai mokesčių mokėtojai nebegali nešti neproporcingą Vakarų vertybių gynybos naštos dalį“, – sakoma J. Mattiso parengtose pastabose, kuriomis jis pasidalijo su savo kolegomis NATO būstinėje Briuselyje.

„Jeigu jūsų valstybės nenori, kad Amerika mažintų savo įsipareigojimus Aljansui, kiekvieno jūsų sostinė turi parodyti palaikymą mūsų bendrai gynybai“, – pažymi jis.

Vašingtonas seniai reikalauja, kad NATO narės turi skirti gynybai du procentus BVP, bet šį lygį palaiko tik nedaugelis, nors dėl to susitarta per NATO viršūnių susitikimą Velse dar 2014 metais.

Pasikeisdami JAV gynybos vadovai šiuo reikalu nuolat spaudžia NATO, bet dabartinis J. Mattiso raginimas duoti pinigų prideda papildomo svorio po Donaldo Trumpo kalbų per rinkiminę kampaniją, kad NATO narėms gali būti atsilyginta priklausomai nuo to, kiek jos susimokės.

„Amerikiečiai negali rūpintis jūsų vaikų saugumu labiau negu jūs patys“, – pridūrė J. Mattisas.

J. Mattisas siūlo šiais metais nustatyti „konkrečias datas“ (milestone dates) NATO narių įnašams.

Lig šiol tik Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija, Estija, Graikija ir Lenkija laikosi dviejų procentų lygmens arba viršija jį.

„Mes turime užtikrinti, kad metų pabaigoje nebūsime toje pačioje vietoje kaip šiandien“, – sako J. Mattisas.