Pasaulyje

2017.02.15 15:17

Pentagono vadovas: turime užtikrinti, kad transatlantiniai santykiai išliktų stiprūs

Trečiadienį Briuselyje įvyks NATO šalių gynybos ministrų susitikimas. Jame pirmą kartą dalyvaus naujasis Pentagono vadovas Jamesas Mattisas. Turint omenyje gana prieštaringus naujojo Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo komentarus apie NATO, Europos šalių gynybos ministrai dabar turės progą išgirsti Amerikos poziciją iš Jungtinių Valstijų gynybos sekretoriaus lūpų.

„NATO keitėsi per pastaruosius 20 metų ir toliau turi tą daryti. Vienareikšmiškai didžiausias NATO prisitaikymas įvyko 2014-aisiais. Tai buvo takoskyros metai. Tai buvo metai, kai galiausiai nuimtas šydas nuo mūsų vilčių dėl partnerystės su Rusija. Taigi, ką mes turime daryti: turime prisitaikyti ir užtikrinti, kad transatlantiniai santykiai išliktų stiprūs“, – prieš susitikimą kalbėjo JAV gynybos sekretorius.

Nepaisant prieštaringų signalų iš Vašingtono, Jungtinės Valstijos tęsia dar Baracko Obamos administracijos patvirtintų NATO pajėgų sustiprinimo planų įgyvendinimą. Reaguojant į Rusijos agresiją Ukrainoje, amerikiečių kariai ir šarvuotoji technika pasiųsta į Rumuniją, Lenkiją ir Baltijos šalis.

„Naujoji Jungtinių Valstijų administracija siunčia nuoseklias žinutes NATO. Du kartus telefonu kalbėjausi su prezidentu, kalbėjausi su gynybos ir valstybės sekretoriais ir jie visi perdavė tą pačią žinią man ir visiems NATO šalių lyderiams. Tai yra, kad Jungtinės Valstijos išlaikys savo įsipareigojimus transatlantinei partnerystei. Šiandien mes peržiūrėsime progresą rytinėje Alijanso dalyje, kai, siųsdami aiškų NATO ryžtą ir pasirengimo ginti signalą,  Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje dislokavome tarptautines kovines grupes“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

Bet pagal naujausius NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo pareiškimus, Briuselyje NATO turėtų labai rimtai atsižvelgti į prezidento D. Trumpo pageidavimus apie tai, kad visos Aljanso šalys turi investuoti į gynybą ne mažiau kaip 2 procentus Bendrojo vidaus produkto (BVP), o dabar taip daro tik keturios.