Naujienų srautas

Pasaulyje2017.02.13 18:06

Farerų salos balsuos dėl konstitucijos ir sieks nepriklausomybės nuo Danijos

15min.lt 2017.02.13 18:06

Farerų salos kitais metais rengs referendumas dėl konstitucijos, taip besiruošdamos galimam balsavimui dėl atsiskyrimo nuo Danijos, praneša politico.eu.

Dėl šio balsavimo jau sutarė ir vietos valdančiųjų bei opozicijos partijos.

„Farerų konstitucija apibrėš mūsų kaip tautos identitetą, pagrindines mūsų žmonių teises ir pareigas, kartu ir mūsų teisę patiems apsispręsti“, – sakė Danijos valdomų Farerų salų ministras pirmininkas Akselis V. Johannesenas.

„Tai atsispindės reikalavime, kad Farerų salų žmonės referendumo būdu apsispręstų dėl nepriklausomybės ar tolesnės integracijos į Daniją. Taip pat būtų sprendžiamas ir mūsų santykis su daugianarėmis organizacijomis, tokiomis kaip Europos Sąjunga“, – pridūrė jis.

Danija įgijo teisę į šį 50 tūkstančių gyventojų turintį archipelagą 1814 metais. Kopenhaga vis dar valdo tokias Farerų salų politikos sritis kaip gynyba, teisėsauga, valiuta, užsienio politika. Farerų salų vyriausybė savo žodį dažniausiai taria tik vidaus politikos klausimais.

Piliečiai įgaus daugiau galios

Nepaisant to, kad Farerų salos nėra ES dalis, jos turi susitarimą dėl laisvos prekybos sutarties ir žvejybos susitarimus. Planai dėl atskiros konstitucijos buvo audžiami jau seniai.

„Tai bus galios viršijimo saugiklis“ – sakė A. V. Johannesenas apie planuojamus referendumus. „Farerų konstitucija perkels svarbiausių sprendimo priėmimo galią nuo parlamento ant pačių žmonių pečių“, – tikino Farerų salų politinis lyderis.

Galutinis konstitucijos tekstas bus pristatytas 33 narių salų parlamentui Torshavno mieste artimiausio posėdžio liepos 29 dieną metu. Po svarstymo ir patvirtinimo turės praeiti dar mažiausiai šeši mėnesiai, kol galutinis dokumentas bus pateiktas piliečių referendumo vertinimui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi