Pasaulyje

2017.02.10 11:00

Ministras: Graikijos skolos būtų nurašytos jai išstojus iš euro zonos

BNS2017.02.10 11:00

Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble dar kartą patvirtino savo opoziciją planui nurašyti Graikijos skolas, kaip to reikalauja Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Graikija tikisi proveržio derybose kitą savaitę.

„Mes negalime sutikti su skolų naštos sumažinimu Graikijai, nes tai prieštarautų Europos Sąjungos Lisabonos sutarčiai, – trečiadienio vakarą televizijos kanalui ARD sakė jis. – Tam Graikija turėtų palikti pinigų sąjungą.“

Anksčiau šią savaitę paskelbtoje ataskaitoje TVF teigia, kad Graikijos ekonomika neaugs taip sparčiai, kaip to tikimasi, ir negalės ateityje grąžinti savo „itin netvarių“ skolų.

Tačiau Graikijos Europos reikalų viceministras Georgesas Katrougalosas ketvirtadienį Briuselyje išreiškė viltį, kad susitarimą su euro zonos partneriais pavyks pasiekti ateinančią savaitę.

„Niekas neturi intereso vilkinti derybas, niekas neturi intereso įstumti Graikijos į Europos problemų vidurį“, – sakė jis, greičiausiai turėdamas omeny artėjančius rinkimus Prancūzijoje ir Vokietijoje.

Graikija po 2008 metų finansų krizės smarkiai veržiasi diržus, nes jos skolos siekia 160 proc. BVP. Euro zona nori, kad prieš grąžindamas skolas Graikija pasiektų 3,5 proc. BVP biudžeto pertekliaus rodiklį. Tačiau TVF mano, kad šalis sugebės pasiekti tik maždaug 1,5 proc.

Tačiau V. Schaeuble sako, kad bet koks Graikijos skolų mažinimas pažeistų euro zonos taisykles, nes „nė viena pinigų sąjungos valstybė narė negali būti atsakinga už kitos šalies skolas.“

„Spaudimas Graikijai vykdyti reformas ir tapti konkurencinga turi išlikti. Priešingu atveju ji negalės likti euro zonoje“, – pareiškė Vokietijos ministras.

Tačiau G. Katrougalosas suskubo reaguoti į tokį pareiškimą ir pareiškė, kad „V. Schaeuble nuo pat pradžių buvo už gerokai mažesnę euro zoną... Tačiau elitinės euro zonos idėjos dabar neturi paramos kitur Europoje.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt