Pasaulyje

2017.02.10 14:59

D. Trumpas pažadėjo gerbti „Vienos Kinijos“ politiką

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.02.10 14:59

JAV prezidentas Donaldas Trumpas per pirmąjį pokalbį telefonu su Kinijos vadovu Xi Jinpingu išreiškė palaikymą „Vienos Kinijos“ politikai. Anksčiau respublikonas Amerikos įsipareigojimu laikytis šios politikos yra suabejojęs, o per rinkimų kampaniją nuolatos kritikavo Kiniją ir kaltino ją atimant darbus iš amerikiečių.

Ši pareiškimas buvo akivaizdus D. Trumpo mėginimas sumažinti įtampą su Pekinu dėl politikos, reguliuojančios santykius su autonomiją turinčiu Taivanu, kuri taip pat yra itin svarbi Kinijos ir JAV santykiams.

Baltųjų Rūmų pranešime teigiama, kad JAV ir Kinijos lyderių pokalbis buvo nepaprastai šiltas.

Kalbėdamasis telefonu su Kinijos lyderiu, D. Trumpas sutiko „gerbti“ šį principą, faktiškai teigiantį, kad Taivanas nėra suverenus.

„Prezidentas Trumpas, paprašius prezidentui Xi, sutiko gerbti „Vienos Kinijos“ politiką“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Baltieji rūmai taip pat nurodė, kad D. Trumpas ir Xi Jinpingas „pakvietė vienas kitą susitikti savo šalyse“.

Šis pokalbis, įvykęs svarbaus D. Trumpo susitikimo su Japonijos premjeru Shinzo Abe išvakarėse, buvo „nepaprastai draugiškas“, o lyderiai „laukia tolesnių derybų, kurių rezultatai būtų labai sėkmingi“, nurodė JAV prezidento administracija.

D. Trumpo ir Sh. Abe susitikime turėtų būti aptarti prekybiniai ryšiai, Japonijos investicijos JAV ir šalių karinis bendradarbiavimas. Sh. Abe susitikime pristatys ir Japonijos investicijų planus, kurie per artimiausius dešimt metų leistų JAV sukurti apie 700 tūkstančių darbo vietų, o investicijų vertė gali siekti 450 milijardų dolerių.

Nacionalistinių pažiūrų Xi Jinpingas, stojęs prie Komunistų partijos valdomos šalies vairo 2012 metais, pasveikino D. Trumpo žingsnį.

„Xi Jinpingas vertina Trumpo pabrėžiamą Amerikos vyriausybės įsipareigojimą laikytis „Vienos Kinijos“ politikos. Jis pažymėjo, kad „Vienos Kinijos“ principas yra JAV ir Kinijos santykių politinis pagrindas“, – sakoma valstybinio transliuotojo CCTV pranešime.

Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas nuolatos Kiniją kaltino dėl nesąžiningos prekybos, manipuliavimo savo valiuta ir kritikavo ją dėl demonstruojamos jėgos Pietų Kinijos jūroje.

Jis daugelį nustebino, kai gruodį, praėjus nedaug laiko po pergalės prezidento rinkimuose, pažeidė protokolą ir pasikalbėjo telefonu su Taivano prezidente Tsai Ing-wen.

Vėliau D. Trumpas išsakė abejonių dėl „Vienos Kinijos“ politikos ateities, užsimindamas, kad šis principas yra svarstytinas ir gali tapti argumentu būsimoms deryboms prekybos klausimais.

Šiuos jo žingsnius aštriai kritikavo valstybinė Kinijos žiniasklaida.

Taivanas valdomas atskiros vyriausybės nuo 1949 metų, kai atsiskyrė nuo Kinijos baigiantis pilietiniam karui.

Nors sala turi vyriausybę, kariuomenę ir vykdo nepriklausomą užsienio politiką, Pekinas atsisako pripažinti jos suverenumą ir tebelaiko maištinga provincija, kurią kada nors reikėtų susigrąžinti, prireikus – ir jėga.

Pekinas atsisako palaikyti ryšius su šalimis, pripažįstančiomis Taivaną diplomatiniu lygmeniu.

Vašingtonas formalius diplomatinius santykius su sala nutraukė 1979 metais ir pripažįsta „Vienos Kinijos“ koncepciją, tačiau su Taibėjumi jis palaiko draugiškus neoficialius ryšius ir yra jo pagrindinis ginkluotės tiekėjas.

D. Trumpo akivaizdus atsisakymas sutikti su šia politika, kurią Pekinas laiko nesvarstytina, kėlė pavojų smarkiai pabloginti santykius su Azijos milžine.

Vašingtono ir Pekino santykiai jau buvo įtempti vadovaujant ankstesniam prezidentui Barackui Obamai, bet nuo D. Trumpo atėjimo į valdžią abiejų šalių santykiai aukštu lygiu buvo labai riboti.

Baltieji rūmai anksčiau šią savaitę paskelbė, kad D. Trumpas išsiuntė Xi Jinpingui laišką, atsakydamas į keliomis savaitėmis anksčiau gautą Kinijos lyderio sveikinimo laišką pergalės rinkimuose proga.

Pasak apžvalgininkų, šis žingsnis buvo mėginimas pralaužti ledą abiejų šalių santykiuose.