Pasaulyje

2017.02.10 12:08

Sukritikavo D. Trumpo dukros verslo propagavimą

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2017.02.10 12:08

Jungtinių Valstijų Kongreso narys, atsakingas už Amerikoje taikomus standartus, pareiškė, kad Donaldo Trumpo padėjėjos protegavimas per televiziją pirkti prezidento dukros Ivankos Trump produktų liniją, yra neteisingas ir nepriimtinas.

Kellyanne Conway per televiziją „Fox News“ ketvirtadienį paragino eiti ir pirkti Ivankos kuriamus drabužius ir kitus produktus, kai prekybos tinklas „Nordstriom“ nutraukė D. Trumpo dukros drabužių pardavimą, dėl neva mažos paklausos. 

Nepaisant kritikos, Baltieji Rūmai iškart pareiškė remiantys tokį K. Conway pasisakymą. Prezidento dukra teigė, kad, tėvui pradėjus eiti prezidento pareigas, atsisakys verslo, tačiau formaliai tai dar nepadaryta.

Įtakingos JAV prezidento patarėjos atžvilgiu gali būti pradėtas tyrimas, nes ji per televiziją pažėrė pagyrų D. Trumpo dukters Ivankos drabužių linijai.

Įtakingi įstatymų leidėjai iš abiejų didžiųjų politinių partijų pasmerkė šiurkštų etikos pažeidimą ir paragino imtis drausminių priemonių.   

Demokratas Elijah Cummingsas ir respublikonas Jasonas Chaffetzas iš Atstovų Rūmų priežiūros ir valdžios institucijų reformų komiteto griežtai paragino imtis drausminių priemonių K.Conway atžvilgiu.

J. Chaffetzas yra šio pagrindinio tyrimus atliekančio Atstovų Rūmų komiteto pirmininkas.

„Kellyanne Conway pareiškimai akivaizdžiai pažeidžia federalinių valstybės tarnautojų etikos principus ir yra nepriimtini“, – rašoma kongresmenų laiške JAV Tarnybinės etikos valdybos vadovui Walteriui Shaubui.

Laiške W. Shaubas raginamas rekomenduoti,, kad K. Conway atžvilgiu būtų imtasi „atitinkamų drausminių priemonių“.

„Tai, ką ji padarė, yra blogai, blogai, blogai“, – parašė J. Chaffetzas tviteryje.

JAV Tarnybinės etikos valdyba savo ruožtu pranešė sulaukusi „neįtikėtinai daug kreipimųsi iš piliečių dėl pastarųjų įvykių“.

Konkrečiai nepaminėdama K. Conway valdyba nurodė, kad pagal nustatytą tvarką, kai gaunama informacijos apie „galimus etikos pažeidimus“, ji kreipėsi į atitinkamas vyriausybės institucijas, kurios spręs, ar imtis tyrimo.

„Įstatymas yra aiškus“

K. Conway sakė, kad D. Trumpo komandai žinoma apie įstatymų leidėjų laišką ir ji „svarsti šį reikalą viduje“.

Televizijos „Fox News“ prezidento patarėja taip pat sakė, kad kalbėjosi su D. Trumpu apie šį incidentą ir jis „100 proc. mane palaiko“.

„Galiu pasakyti tik tai, kad kažkuriuo gyvenimu etapu jums reikėtų turėti bosą, kuris elgtųsi su jumis taip, kaip šiandien prezidentas elgiasi su manimi“, – sakė ji.

Baltųjų rūmų atstovas spaudai Seanas Spiceris pareiškė, kad D. Trumpo patarėja buvo „pakonsultuota“ dėl šio reikalo, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė.

Šis incidentas, kurį dienraštis „New York Times“ savo kandžiame vedamajame praminė „Kellyanne Conway Baltųjų rūmų teleparduotuve“, vėl pakurstė diskusijas apie beprecedentę naujojo prezidento politikos, verslo ir šeimos reikalų samplaiką. Nors pats D. Trumpas tvirtina, kad visi šie dalykai yra griežti atskirti, kyla klausimų dėl galimo interesų konflikto.

Noah Bookbinderis iš organizacijos „Piliečiai už atsakomybę ir etiką Vašingtone“ (Citizens for Responsibility and Ethics in Washington, CREW), pateikusios atskirą skundą dėl K. Conway, sakė, kad šiuo atveju „įstatymas yra aiškus“.

„Tai yra tiesiog dar vienas pavyzdys, kaip atrodo nerimą keliantis šios administracijos šabloninis elgesys, kuriuo siekiama padėti prezidento artimųjų ir šalininkų verslams“, – sakė jis.