Pasaulyje

2017.02.07 17:06

JAV kuriamas kovos su Rusijos propaganda centras

BNS2017.02.07 17:06

JAV valdžia skyrė apie 160 mln. dolerių (beveik 150 mln. eurų) „Pasaulinio sąveikos centro“ (Global Engagement Center, GEC) veiklai, turinčiai tapti atsvara Rusijos skleidžiamai propagandai, praneša amerikiečių internetinis leidinys „Daily Beast“.

Šis centras buvo įkurtas dviejų senatorių – respublikono Robo Portmano ir demokrato Chriso Murphy iniciatyva, kai šaliai dar vadovavo prezidentas Barackas Obama,

Anksčiau centro specialistai užsiėmė pasipriešinimu džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) propagandos kampanijai, bet dabar jo veikla bus išplėsta. Projektui, kurį planuojama įgyvendinti per dvejus metus, JAV valdžia skirs apie 160 mln. dolerių.

Tikimasi, kad ši suma bus skirta kelioms nepriklausomoms organizacijoms, kurios stengsis „kovoti su melaginga informacija, kurią platina Rusija Ukrainos atžvilgiu.“

„Rusija stengiasi sukelti chaosą visuomenėje, verčia abejoti, kuo galima pasitikėti ir kursto nepasitikėti institucijomis, – sakė Jungtinio Baltijos ir Amerikos nacionalinio komiteto, pasisakančio prieš Maskvos skleidžiamą dezinformaciją, direktorius Karlas Altau. – Tai nacionalinė grėsmė. Apie tai atsakingi piliečiai privalo žinoti.“

Pasak apžvalgininkų, Rusijos kišimasis į JAV demokratinius procesus daugelį Amerikos veikėjų užklupo nepasiruošusius. Tačiau sukrečiančios žvalgybos bendruomenės išvados apie Kremliaus palaikomą kibernetinį šnipinėjimą ir dezinformacijos kampaniją tiek prieš JAV prezidento rinkimus, kuriuos laimėjo Rusijos prezidentui simpatizuojantis Donaldas Trumpas, tiek po jų tapo žadinančiu skambučiu.

Senato priimtas teisės aktas, kuriuo numatoma skirti papildomai lėšų GEC veiklai „padės palaikyti mūsų sąjungininkus ir interesus esant nestabiliai pasaulinei situacijai: tai bus daroma kovojant su neteisinga informacija, bei ginant vietinę žiniasklaidą ir pilietinę visuomenę nuo užsienio įtakos“, interviu „Daily Beast“ sakė senatorius R. Portmanas.

Kaip pažymi leidinys, jei bus priimtas Beno Cardino (beno Kardino) ir Johno McCaino siūlomas įstatymas dėl sankcijų Rusijai, susijusių su „programišių byla“, GEC projektui bus skirti papildomi 100 mln. dolerių (per 93 mln. eurų).

Šis tarpžinybinis biuras, pradėsiantis veiklą vėliau šiais metais, bus pirmasis centralizuotas kovos su rusų propaganda projektas nuo praeito amžiaus 10 dešimtmečio, kai pasibaigus Šaltajam karui atrodė, jog tokios pastangos tapo atgyvena.

GEC stebės užsienio propagandos kampanijas, analizuos jų taktiką ir stengsis užkirsti joms kelią, siūlydamas stipendijas užsienio žurnalistams, pilietinės visuomenės organizacijoms ir privačioms bendrovėms.