Pasaulyje

2017.02.03 19:45

ES lyderiai susitarė mažinti iš Libijos atvykstančių migrantų srautą

BNS2017.02.03 19:45

Europos Sąjungos lyderiai penktadienį susitarė dėl plano mažinti masinę migraciją iš Libijos Maltoje vykstančiame viršūnių susitikime, kurį temdo Donaldo Trumpo mesti iššūkiai ir Britanijos išstojimas iš ES.

Su pavasariu artėjant ir naujai migrantų bangai, 28 valstybių lyderiai pritarė migracijos mažinimo strategijos punktams, tarp kurių yra pagalba Libijos pasienio apsaugos pareigūnams Viduržemio jūroje, stabdant perpildytus į Italiją plaukiančius migrantų laivus, ir laikinų stovyklų įkūrimas šioje Šiaurės Afrikos valstybėje.

Pagrindinis penktadienio klausimas buvo migrantų maršruto „Libija-Italija“ uždarymas, kai Bendrijai pernai pavyko sumažinti pabėgėlių iš Sirijos srautą į Graikiją per Egėjo jūrą, pasirašius prieštaringai vertinamą susitarimą su Turkija.

ES lyderiams lipant į prabangią jachtą plaukti per istorinę Maltos įlanką į pietų renginio vietą, Libijos gelbėtojų laivai jūroje išgelbėjo dar kelis šimtus žmonių, tarp kurių buvo ir kūdikių.

„Viduržemio jūroje dabar yra visiškas košmaras“, – sakė organizacijos „Gydytojai be sienų“ (MSF) atstovas.

ES lyderiai pritarė naujai strategijai, kuria siekiama „sugriauti verslo modelį“ kontrabandininkams, pernai padėjusiems 181 tūkst. migrantų iš Afrikos, daugiausia ekonominių, patekti į ES per Italiją iš Libijos.

Plane numatyta finansuoti ir apmokyti Libijos pakrančių apsaugą, kad ji galėtų laiku perimti migrantų valtis, kol jos nepasiekia tarptautinių vandenų, ir padėti kaimyninėms valstybėms uždaryti migrantų kelius į Libiją.