Pasaulyje

2017.02.03 16:45

A. Lukašenka: Lietuvos nuostatos nesutrukdys pastatyti Astravo AE

BNS 2017.02.03 16:45

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, jog Lietuvos pozicija dėl netoli šalių sienos statomos atominės elektrinės (AE) nesutrukdys projektą sėkmingai įgyvendinti.

„Pastatysime šią elektrinę“, – susitikime su žiniasklaidos atstovais penktadienį pabrėžė A. Lukašenka.

„Aš lietuviams sakau – kodėl jūs su mumis kariaujate? Mes juk netriukšmavome, ir dabar netriukšmaujame, kad pas jus yra pavojinga Ignalinos elektrinė, kurią jūs uždarote. Neduok Dieve, jei kas nors įvyktų. Tai juk blogiausia elektrinė“, – kalbėjo A. Lukašenka.

„Pabandykime susikalbėti, kad tai (Astravo AE – red.) bus mūsų bendra elektrinė“, – akcentavo jis.

A. Lukašenkos žodžiais, Baltarusija pasirengusi Astravo jėgainėje įdarbinti specialistus iš Ignalinos AE.

„Mums gerų specialistų reikia. Ir svarbiausia, gaminkime elektros energiją – juk pas jus (Lietuvoje – red.) jos trūksta. Parduosime normaliomis kainomis. Sutinka. O po to žiniasklaidoje, prieš publiką pradeda šį klausimą politizuoti. Tai – politika“, – pareiškė A. Lukašenka.

„Ekonomika savo vaidmenį suvaidins. Atsiradus pigios elektros energijos, mes su jais susikalbėsime. (...) Aš jau net nežinau, kaip su jais kalbėtis. (...) Visi stato branduolines jėgaines, tai kodėl Baltarusija negali jos turėti?“, – pridūrė jis.

50 kilometrų nuo Vilniaus Rusijos valstybinės branduolinės energetikos korporacijos „Rosatom“ statomoje Astravo AE nuolat įvyksta įvairūs incidentai, kurie Lietuvai kelia abejonių dėl jėgainės saugumo. Jėgainėje bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuojama įjungti 2019-aisiais, o antrąjį – 2020 metais.

Lietuva kritikuoja Baltarusiją, kad statant jėgainę, nesilaikoma saugumo standartų bei tarptautinių aplinkosaugos reikalavimų. Minskas šiuos priekaištus atmeta kaip nepagrįstus.