Pasaulyje

2017.02.03 17:06

Netylant kalboms apie D. Trumpo išsišokimus, ES lyderiai Maltoje sprendžia Europos ateitį

Maltoje Europos Sąjungos lyderiai susirinko kalbėtis apie migraciją ir Bendrijos ateitį. Tačiau šias diskusijas užgožia santykiai su naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu. Skirtingai nei vadovų tarybos pirmininkas, Europos Komisijos vadovas sako, kad visi prieštaringi D. Trumpo pareiškimai – tik iš nežinojimo, kaip veikia Bendrija. Tačiau Vokietijos kanclerė pareiškė, kad Europa yra savo paties likimo kalvė.

Tai turėjo būti eilinis pokalbis apie migraciją ir eiliniu tampantis pokalbis apie Europos ateitį, iš Bendrijos traukiantis britams. Tačiau esminės diskusijos Maltoje – reakcija į naujojo Jungtinių Valstijų prezidento politiką – ar laikyti ją dar viena grėsme Europai.

Šurmulį sukėlė Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko laiškas Bendrijos lyderiams, kuriame jis D. Trumpą kartu su Rusija, Kinija, islamo ekstremizmu ir vidaus populizmu pavadino didžiausiomis „grėsmėmis“ Bendrijai per visą jos istoriją. Tiesa, Maltoje D. Tuskas jau apie tai nekalbėjo. O Europos Komisijos pirmininkas nebuvo toks griežtas.

„Ne, nejaučiu grėsmės, bet manau, kad reikia paaiškinimų, nes kartais man susidaro įspūdis, kad naujoji Jungtinių Valstijų administracija nežino detalių apie Europos Sąjungą, o Europoje detalės – svarbu“, – sako Jeanas-Claude`as Junckeris.

Tačiau neaišku, ar D. Trumpui įdomios tos detalės. Jis apkaltino Vokietiją, kad ši specialiai nuvertina eurą ir taip kenkia Amerikos prekybai. Įvedė pasipiktinimą tarp senųjų Bendrijos narių sukėlusį draudimą kai kurių arabų šalių piliečiams atvykti į Jungtines Valstijas. Simboliška, kad penktadienį Europos lyderiai kaip tik kalbės, kaip suvaldyti nemažėjančius migrantų srautus iš Libijos – suteikiant šiai papildomą paramą, ar kuriant registracijos centrus pačioje Libijoje.

„Europos požiūris toks: žmogaus teisės, gyvybių gelbėjimas, srautų valdymas su Jungtinių Tautų agentūromis. Taigi, manau, tai yra skirtumas“, – pastebi Europos Sąjungos vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė Federica Mogherini.

Tas skirtumas – tarp Europos ir D. Trumpo politikos. Prancūzijos prezidento Francois Hollande`o reakcija – nėra santykių ateities su D. Trumpo Amerika, jei nebus bendrų tikslų. Vokietijos kanclerė Angela Merkel teigia, kad dabar pats laikas susitarti pačiai Europai.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad dėl D. Trumpo pareiškimų Europos Sąjunga turėtų labiau kliautis savimi. Kartu ji teigė, kad D. Trumpo pareiškimai socialiniuose tinkluose nebūtinai rodo Junginių Valstijų politikos pokyčius.

„Tai, kas pareikšta internete, nebūtinai bus įgyvendinta, ir mes jau Jungtinėse Tautose girdėjome JAV ambasadorės kalbą apie Ukrainą. Joje išsakytas lygiai toks kaip mūsų požiūris į situaciją. Taigi, aš manau, kad mums reikia labiau susitelkti ir mažiau reaguoti į tai, kas pareikšta internete“, – žurnalistams Maltoje sakė D. Grybauskaitė.

Daugiau apie tai – reportaže ir pokalbyje laidoje „Laba diena, Lietuva“.