Pasaulyje

2017.02.01 14:00

Naujasis Pentagono vadovas sieks stiprinti aljansus su Japonija ir Pietų Korėja

BNS 2017.02.01 14:00

Naujasis Pentagono vadovas Jamesas Mattisas trečiadienį išvyksta į Pietų Korėją ir Japoniją, kur sieks nuraminti šias itin svarbias JAV sąjungininkes, kad Amerika lieka įsipareigojusi užtikrinti regiono saugumą.

Ši gynybos sekretoriaus kelionė bus pirmasis JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos aukšto rango pareigūno vizitas užsienyje. Naujasis Amerikos lyderis per savo kampaniją ne kartą buvo užsiminęs, kad Jungtinių Valstijų seniai atliekamas reikšmingas vaidmuo Šiaurės Rytų Azijoje gali pasikeisti.

„Ši kelionė pabrėš Jungtinių Valstijų įsipareigojimą mūsų tvariems aljansams su Japonija ir Korėjos Respublika bei dar labiau sustiprins JAV, Japonijos ir Korėjos Respublikos bendradarbiavimą saugumo srityje“, – sakoma Pentagono pranešime.

Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas kėlė mintį, kad Japonija ir Pietų Korėja galėtų susikurti savus branduolinius arsenalus, taip pat kaltino Seulą ir Tokiją, kad jie nepakankamai atsilygina už šiose šalyse dislokuojamus amerikiečių karius.

JAV kontingentą Pietų Korėjoje sudaro apie 28,5 tūkst., o Japonijoje – 47 tūkst. karių.

J. Mattiso vizitas vyks regione tvyrant padidėjusiai įtampai dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų ir tęsiantis nesutarimams tarp Tokijo ir Seulo dėl sekso vergių išnaudojimo Antrojo pasaulinio karo laikais.

Pasak Pietų Korėjos gynybos ministerijos, gynybos ministras Han Min-goo ir naujasis Pentagono vadovas antradienį pažadėjo toliau įgyvendinti planą šiais metais dislokuoti Korėjoje modernią JAV priešraketinės gynybos sistemą, nors prieš tokį žingsnį piktai protestuoja Kinija.

Kai branduolinį ginklą turinti Šiaurės Korėja atliko virtinę atominių sprogdinimų ir balistinių raketų paleidimų, Seulas ir Vašingtonas praeitais metais paskelbė, kad Pietų Korėjoje bus dislokuota priešraketinės gynybos sistema THAAD.

Šis planas sukėlė įtūžį Kinijai, nuogąstaujančiai, kad THAAD susilpnins jos turimų balistinių raketų potencialą. Pekinas ėmėsi kai kurių priemonių, Seulo laikomų ekonominiu atsaku.

J. Mattisas kelionę pradės Pietų Korėjoje, kur susitiks su Han Min-goo ir kitais aukšto rango pareigūnais. Abi šalys planuoja toliau rengti kasmetines bendras karines pratybas, šiemet prasidėsiančias kovą.

D. Trumpo rinkimų kampanijos retorika sukėlė nerimo tiek Seului, tiek Tokijui. Pietų Korėjos ministerija savo pranešime išreiškė viltį, kad J. Mattiso kelionė taps „galimybe Trumpo administracijai išlaikyti ir sustiprinti JAV įsipareigojimus ginti Pietų Korėją bei nesvyruojantį JAV ir Pietų Korėjos aljansą“.

Penktadienį J. Mattisas vyks į Tokiją susitikti su japonų gynybos ministre Tomomi Inada ir kitais pareigūnais, nurodė Pentagonas.

Japonijos premjeras Shinzo Abe, planuojantis ateinančią savaitę Vašingtone susitikti su D.Trumpu, sakė įstatymų leidėjams ketinantis spausti J. Mattisą, kad jis pripažintų „Japonijos ir JAV aljanso reikšmingumą“.

Sh. Abe ne kartą argumentavo, kad Japonijos tinkamai finansiškai prisideda prie šio aljanso išlaikymo. Premjeras taip pat pabrėždavo, kad abiejų šalių gynybos ryšiai yra naudingi tiek Jungtinėms Valstijoms, tiek Japonijai, tiek visam regionui.