Pasaulyje

2017.01.31 20:26

Lenkijos institutas: L. Walęsa dirbo su komunistų saugumu

Lenkijos Tautos Atminties institutas paskelbė tyrimo išvadą – „Solidarumo“ judėjimo legenda, buvęs šalies prezidentas Lechas Walęsa bendradarbiavo su komunistiniu saugumu. Esą teismo ekspertai nustatė, kad slaptojo bendradarbio „Boleko“ ir L. Walęsos rašysenos sutampa. L. Walęsa neigia buvęs komunistinio saugumo bendradarbiu, jo advokatas reikalaus pakartotinės ekspertizės.

Esą abejonių negali būti po to, kai teismo ekspertai ištyrė ranka rašytus dokumentus, rastus komunistinio saugumo segtuve, ir L. Walęsos pareiškimą pasui, vairuotojo teisėms gauti.

„Ekspertai pateikė labai išsamias išvadas, jos išdėstytos 235 puslapiuose. Išvados nedviprasmiškos ir nekeliančios abejonių. Ranka 1970 m. gruodžio 21-ąją rašytas įsipareigojimas bendradarbiauti su komunistiniu saugumu rašytas Lecho Walęsos. 17 pinigų gavimo už informaciją pakvitavimų rašyti Lecho Walęsos, 29 pranešimai, pasirašyti „BOLEK“ rašyti Lecho Walęsos, taip pat 5 pranešimai be parašo taip pat rašyti Lecho Walęsos“, – vardijo Tautos Atminties instituto prokuroras Andrzejus Pozorskis.

L. Walęsa prieš porą dienų išsakė, ką galvoja apie ekspertų išvadas. „Netikiu, kad grafologas galėjo nespaudžiamas patvirtinti tokį melą. Kaip jau esu sakęs, jie net nebandė išsiaiškinti, kaip tokie dokumentai galėjo atsirasti“, – sakė buvęs Lenkijos prezidentas.

Įtarimai, kad L. Walęsa galėjo būti komunistinio saugumo agentas, vėl iškilo į paviršių pernai, praėjus porai mėnesių po „Teisės ir Teisingumo“ partijos pergalės rinkimuose, tuomet L. Walęsa perspėjo, kad kilo grėsmė demokratijai.

Partijos „Teisė ir Teisingumas“ lyderis Jaroslavas Kaczinskis – buvęs „Solidarumo“ bendražygis, dabar yra aršus L. Walęsos priešininkas. Koziriu prieš jį tapo Tautos Atminties institutui komunistinio režimo vidaus reikalų ministro Edwardo Kiszczako našlės perduotas vyro archyvas.

L. Walęsa pripažino padaręs  klaidą – pasirašęs, pasak jo, po eilinio tardymo sutikimą būti informatoriumi, bet niekada jo nevykdęs. 2000-aisiais specialusis teismas nustatė neradęs bendradarbiavimo įrodymų.

L. Walęsos advokatas Janas Vidackis sako, kad byla nebaigta, jie prašys pakartotinės ekspertizės.