Pasaulyje

2017.01.31 16:25

D. Britanijos parlamentas pradeda svarstyti „Brexito“ įstatymą

Didžiosios Britanijos parlamentas pradeda svarstyti vadinamąjį „Brexito“ įstatymą, kurį patvirtinus vyriausybė galės skelbti derybų dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) pradžią. Praėjusią savaitę Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nepritarus parlamentui vyriausybė negali pradėti „Brexito“ derybų.

Pažiūrėsim, ar jie gerbia Britanijos piliečių valią, išvakarėse sakė premjerė Theresa May, nors spėjama, kad ir Bendruomenių rūmai, ir vėliau Lordai patvirtins įstatymą.

Valdantys konservatoriai žemutiniuose parlamento rūmuose turi 16 balsų persvarą. Pirmas balsavimas čia numatytas trečiadienį, tad Bendruomenių rūmų deputatų laukia ilga diena, diskusijos bus tęsiamos, ko gero, ir naktį. Leiboristų vadovybė taip pat pasirengusi balsuoti už įstatymą, bet partijos gretos nevieningos.

Pranešimo apie pasitraukimą įstatymas lakoniškas – dviejų punktų – bet jam pateiktos penkios pataisos – daugiausia dėl Britanijos dalyvavimo bendroje rinkoje po to, kai pasitrauks iš ES. Padėtį komplikuoja ir Velsas, Škotija, Šiaurės Airija. Pastarieji aiškiai pasisakė už tai, kad Britanija liktų ES.

Po įžanginių debatų parlamentarai balsuos dėl įstatymo apskritai, po to, nuo kitos savaitės pradžios, trys dienos skirtos diskusijoms dėl pataisų.

Pasibaigus procedūrai Bendruomenių rūmuose estafetę perims Lordai, po to įstatymą turi pasirašyti Elizabeth II ir tik tuomet vyriausybė gali aktyvuoti 50-ąjį Lisabonos sutarties punktą. Tai Th. May žada padaryti iki kovo pabaigos. „Brexito“ derybos turėtų prasidėti dar iki vasaros.

„Turime pradėti kuo greičiau, kad visas procesas baigtųsi iki kitų Europos Parlamento rinkimų. Britanijos parlamentas taip pat turi tarti žodį, tai užtruks porą mėnesių, taigi, deryboms lieka – būkime atviri – maždaug 14–15 mėnesių“, – aiškino Europos Parlamento „Brexito“ derybininkas Guy Verhohstadtas.

Europos Parlamento derybininkas taip pat pabrėžia, kad neleis Britanijai pasilikti pageidaujamų privilegijų, bet turi nepamiršti ir tų Britanijos piliečių, kurie nori likti ES.