Pasaulyje

2017.01.31 16:00

J. Stoltenbergas: NATO ir D. Trumpas nori užmegzti dialogą su Rusija

BNS 2017.01.31 16:00

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir NATO sutinka, kad reikia užmegzti dialogą su Rusija, bet užimti tvirtas pozicijas, antradienį pareiškė Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

D. Trumpas Europoje sukėlė nerimą šiltai bendraudamas su Maskva ir sukeldamas abejonių dėl Vašingtono jau beveik septynis dešimtmečius trunkančio įsipareigojimo Aljansui, kai jis pavadino jį „atgyvenusiu“ ir neteisingai tekusia našta JAV mokesčių mokėtojams.

Tačiau J. Stoltenbergas sakė, kad neseniai telefonu kalbėjosi su D. Trumpu ir JAV gynybos sekretoriumi Jamesu Mattisu. Abu jie „perdavė tą pačią žinutę, jog Jungtinės Valstijos tebėra ištikimos NATO ir transatlantiniams įsipareigojimams“.

„Naujosios administracijos žinutė – kad jie taip pat nori dialogo su Rusija, tačiau iš tvirtų pozicijų“, – sakė NATO generalinis sekretorius žurnalistams Aljanso būstinėje Briuselyje pasibaigus deryboms su Bulgarijos prezidentu Rumenu Radevu.

Sunerimę dėl Rusijos intervencijos Ukrainoje ir Krymo aneksijos, NATO lyderiai praėjusių metų liepą pritarė didžiausiai kariuomenės išplėtimo operacijai nuo Šaltojo karo pabaigos.

Tuo pat metu jie siekia dialogo su „daug atkaklesne“ Rusija, kad užtikrintų skaidrumą ir išvengtų bet kokių pavojingų nesusipratimų, tvyrant padidėjusiai įtampai.

Tuo tarpu R. Radevas, laikomas labiau prijaučiančiu Maskvai negu jo pirmtakas, pabrėžė faktą, kad jis savo pirmajam vizitui į užsienį būdamas prezidentu pasirinko NATO būstinę.

„NATO tebėra ypač svarbi organizacija sąjungininkų saugumui, ... remiame NATO pastangas ginti ir atgrasyti bei tikime, kad Bulgarija yra dalis šių pastangų“, – sakė jis.

Bulgarija NATO nare tapo 2004-aisiais kartu su keliomis kitomis Rytų Europos valstybėmis.

R. Radevas, buvęs savo šalies karinių oro pajėgų vadas, yra mokęsis JAV ir, kaip sakė J. Stoltenbergas, tarnavęs NATO struktūrose. Anksčiau šį mėnesį Bulgarijos lyderis pareiškė manąs, kad D. Trumpo atėjimas į valdžią suteikia vilties, jog santykiai su Rusija pagerės.