Naujienų srautas

Pasaulyje2017.01.31 18:03

ES: susirėmimai Ukrainoje – akivaizdus Minsko susitarimų pažeidimas

Antradienį per atsinaujinusias kovas Donbase žuvo 8 Ukrainos kariai, dar daugiau nei 20 sužeista, praneša „Independent.ie“. ES antradienį pareiškė, kad kovų Ukrainos rytuose tarp prorusiškų maištininkų ir vyriausybės pajėgų pliūpsnis rodo, jog akivaizdžiai pažeidžiami Minsko paliaubų susitarimai, susiję su Maskvai taikomomis sankcijomis.

„Intensyvi kova pastarosiomis dienomis ties Avdijivka, šaudymas iš oficialiai uždraustų pabūklų, daugybė aukų, – visa tai yra akivaizdus Minsko susitarimais apibrėžtų paliaubų pažeidimas“, – sakoma ES išorės politikos institucijos pareiškime.

„Mes raginame nedelsiant nutraukti šią kovą... Visiškas paliaubų laikymasis yra esminis žingsnis link visiško Minsko susitarimų įgyvendinimo, kuris yra konflikto taikaus ir stabilaus sprendinio pamatas“, – sakoma pareiškime.

Prancūzija ir Vokietija prisidėjo prie tarpininkavimo deryboms tarp Maskvos ir Kijevo, o Europos Sąjungos lyderiai susiejo šių susitarimų vykdymą su virtine Rusijai taikomų sankcijų, dalis kurių smarkiai pakenkė ekonomikai.

Susirėmimai stiprėja

Nuo sekmadienio nerimsta susišaudymai pramoninėje Avdejevkos, Donecko priemiesčio, zonoje. Šiame rajone padėtis sudėtingiausia, gresia humanitarinė katastrofa. Lietuvos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius susitikime su Ukrainos ambasadoriumi Lietuvoje Volodymyru Jacenkivskiu dėl tokios situacijos išreiškė susirūpinimą.

Paaštrėjus padėčiai Ukrainos prezidentas Petro Porošenka nutraukė vizitą Vokietijoje ir sugrįžo į Kijevą. Abi kovojančios pusės – ukrainiečiai ir prorusiški separatistai – kaltina vieni kitus dėl apšaudymų.

Ties Avdejevka vėl naudojama sunkioji artilerija, minosvaidžiai ir tankai – ginkluotė, kuri pagal paskutinį rugsėjį pasiektą paliaubų susitarimą turėjo būti atitraukta nuo fronto linijos.

Pirmadienį Ukrainos gynybos ministerija pranešė apie 5 žuvusius karius.

„Neramina žinios iš Rytų Ukrainos, kur vėl žūsta žmonės. Sudėtinga humanitarinė padėtis Avdijivkoje, dėl kurios kenčia vietos gyventojai. Viliamės, kad susirėmimai bus kuo skubiau nutraukti ir bus laikomasi paliaubų“, – sakė D. Skusevičius.

Jis pažymėjo, kad nėra alternatyvų Minsko susitarimams, todėl konfliktas turi būti sprendžiamas taikiu keliu.    

Viceministras ir ambasadorius susitikime taip pat aptarė aktualius dvišalius klausimus, Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą tarptautinėse organizacijose 2017 m., ES ir Ukrainos santykius, Kijevo vykdomas reformas, ES ir Ukrainos Asociacijos susitarimo ratifikavimą, bevizį režimą ir kitus klausimus. Lietuvos institucijų parama Ukrainai 2014–2016 m. sudarė daugiau kaip 6,5 mln. eurų.

Kremlius kaltina Kijevą

Kremlius dėl paaštrėjusios padėties paaštrėjimo kaltina Ukrainos vyriausybę Kijeve.

Anot Kremliaus, agresyvūs Ukrainos kariškių veiksmai rodo, kad Kijevo vyriausybė ir prezidentas Petro Porošenka nepasiruošę laikytis Minsko susitarimų, antradienį pareiškė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Kremlius nepaprastai susirūpinęs dėl įvykių ties (vyriausybės pajėgų ir separatistų) kontaktine linija. Esama patikimų duomenų, rodančių, kad vakar savarankiškai veikiantys būriai pabandė įsiveržti į teritoriją, kurią kontroliuoja Donbaso respublikos“, – D. Peskovas sakė žurnalistams, turėdamas omenyje niekieno nepripažintas separatistų „liaudies respublikas“.

Pasak jo, „atakuojantieji, palaikomi artilerijos, peržengė kontaktinę liniją, todėl Donbaso kovotojams teko juos atremti Avdijivkos rajone, teko atsiimti užimtą teritoriją“.

Daugiau apie padėtį Rytų Ukrainoje – LRT TV užsienio naujienų tarnybos redaktoriaus Algirdo Acaus komentare.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi