Pasaulyje

2017.01.31 08:47

D. Trumpas atleido generalinę prokurorę, kuri prieštaravo jo „musulmonų draudimui“

15min.lt 2017.01.31 08:47

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienio vakare atleido generalinę prokurorę (atornėją) Sally Yates po to, kai ji įsakė Teisingumo departamento prokurorams neginti D. Trumpo paskelbto imigracijos draudimo. JAV vadovas penktadienį nurodė laikinai į JAV neįleisti pabėgėlių ir septynių musulmoniškų šalių piliečių.

Pranešime spaudai Baltieji rūmai teigė, kad S. Yates „išdavė Teisingumo departamentą atsisakydama vykdyti teisinį įsakymą, skirtą JAV piliečių apsaugojimui“.

Anksčiau pirmadienio dieną S. Yates nurodė Teisingumo departamentui neginti D. Trumpo paskelbti draudimo, teigdama, kad nėra tikra, jog įsakas yra teisėtas.

S. Yeates teigė, kad kaip Teisingumo Departamento vadovė ji turi užtikrinti, jog departamento pozicija yra teisiškai apginama ir „suderinama su institucijos įsipareigojimu visuomet siekti teisingumo ir ginti tai, kas teisinga“.

S. Yeates pažadėjo, kad kol ji eis savo pareigas, tol Teisingumo departamentas nepateiks argumentų prezidentinio įsako apgynimui. Tai bus padaryta tik tada, kai ji įsitikins, kad tai yra tinkama padaryti.

Ją generalinio prokuroro poste laikinais pakeis Dana Boente'as iš Vidžinijos. Jis „The Washington Post“ sakė, kad sutiks vykdyti imigracijos draudimą.

D. Trumpas penktadienį nurodė, kad į JAV 90 dienų negalės įvažiuoti Irako, Sirijos, Irano, Sudano, Libijos, Somalio ir Jemeno piliečiai (net ir turintys galiojančias vizas). Taip pat 120-iai dienų stabdomas pabėgėlių priėmimas.

Toks draudimas savaitgalį sukėlė chaosą ne tik JAV oro uostuose, bet iš kituose pasaulio miestuose, kur į lėktuvus, skrendančius į JAV, buvo nebeįleidžiami į sąrašą patenkantys asmenys.

D. Trumpo įsakas, kuris vadinamas „musulmonų draudimu“, susilaukė pasmerkimo ir aukščiausiu lygiu (dauguma Vakarų valstybių vadovų išreiškė jam nepritarimą). Šeštadienį JAV oro uostuose prasidėjo tūkstantiniai protestai, daugybė JAV diplomatinio korpuso darbuotojų taip pat deda parašus po vidiniu dokumentu, kuriame pasisako prieš prezidentinį įsaką.