Pasaulyje

2017.01.30 08:22

Rumunijoje gausiai protestuojama prieš korupcijos dekriminalizavimą

Rumunijos teisingumo ministras rengia viešas konsultacijas dėl masinius protestus sukėlusio vyriausybės planus dekriminalizuoti dalį piktnaudžiavimo valdžia, o nuteistiesiems suteikti malonę nepaprastaisiais potvarkiais.

Dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves Bukarešte ir kituose miestuose, į valdžią grįžusių socialdemokratų planus pasmerkė prezidentas, teisėjai, prokurorai.

Jie piktinasi, kad praėjus 27-eriems metams nuo Rumunijos revoliucijos, vėl tenka eiti į tas pačias aikštes. Šaltyje mažiausiai 50 tūkstančių žmonių, policijos vertinimu, išėjo į gatves vien Bukarešte, kai kiek anksčiau socialdemokratų vyriausybė paskelbė planus, leisiančius valdininkams išvengti baudžiamosios atsakomybės už piktnaudžiavimą valdžia, jei žala ne didesnė kaip 45 tūkstančiai eurų.

Prie vyriausybės ir kitų valdžios įstaigų žmonės skandavo „vagys“. Planą pasmerkė ir dešiniųjų prezidentas, ir generalinis prokuroras, ir antikorupcinis prokuroras, ir Aukščiausiasis Teismas, ir nevyriausybinės organizacijos, ir užsienio diplomatai. Prezidentas perdavė net Vokietijos kanclerės susirūpinimą.

Socialdemokratų vadovas, teisiamas dėl piktnaudžiavimo valdžia, protestus vadina perversmo mėginimu. Kairieji neseniai laimėjo rinkimus, praėjus vos metams, kai skaudus gaisras ir korupcijos bei plagiato skandalų virtinė juos išvertė iš postų. Jie taip pat siekia amnestijos maždaug 3000 kalinių, nuteistų kalėti mažiau kaip penkerius metus.

Sakydami „Norime teisingumo, o ne neliečiamybės“, tūkstančiai išėjo protestuoti ir kituose Rumunijos miestuose, taip pat keliose Europos Sąjungos šalių sostinėse. Bendrija vis dar taiko specialią Rumunijos teisinės sistemos priežiūrą – tai pripažinimas, kad narystė Europos Sąjungoje vis dar nėra visavertė.